Miért abszurd a kínai elektromos járművekre kivetett jelentős uniós vám
A Kínában gyártott elektromos járművek, köztük a Tesla és a Kínában gyártott európai márkák idén 25%-os piaci részesedéssel rendelkeznek majd az EU-ban – derül ki egy kampánycsoport által a héten közzétett jelentésből. A jelentés azt javasolja, hogy az EU és az Egyesült Királyság emelje meg a Kínából importált elektromos járművekre és akkumulátor-termékekre kivetett vámokat, hogy megvédje az európai autó- és akkumulátorgyártó iparágakat.
A jelentés egy sor érvet és adatot mutat be a javaslat alátámasztására, többek között a kínai márkák növekedését az európai piacon, Kína előnyeit az akkumulátortechnológiában, valamint a vámok emelésének az európai iparágakra gyakorolt potenciális “pozitív hatását”. A jelentésben szereplő adatok, álláspontok és szakpolitikai ajánlások közül azonban számos kétséget ébreszt.
A jelentés előrejelzése a Kínában gyártott elektromos járművek uniós piaci részesedésére vonatkozóan túlzónak tűnik. A jelentés szerint az Európában 2023-ban értékesített elektromos járművek körülbelül egyötöde (19,5%) származik Kínából, és ez a szám 2024-re várhatóan 25%-ra nő. Ez az előrejelzés azonban nem rendelkezik kellő tudományos megalapozottsággal, mivel a kínai márkák piaci részesedésére vonatkozó lineáris feltételezésekre, valamint a Global Data által a többi márkára vonatkozóan készített termelési és értékesítési előrejelzésekre támaszkodik. Ez a megközelítés figyelmen kívül hagyja a piaci verseny bonyolult dinamikáját és más márkák potenciális növekedését.
Aggasztó az a javaslat, hogy a Kínából importált elektromos járművekre kivetett vámokat 25% körülire emeljék, válaszul Kína technológiai előnyeire. Úgy tűnik azonban, hogy a jelentés szerzői talán nem teljesen értik, vagy szándékosan kerülik annak megvitatását, hogy egy ilyen protekcionista intézkedésnek milyen jelentős negatív hatásai lehetnek az európai fogyasztókra és az elektromos járműipar egészére. A magas vámok bevezetése valószínűleg tovább emelné az elektromos járművek amúgy is magas árait az európai piacon, ami potenciálisan csökkentené a fogyasztók érdeklődését a vásárlás iránt, és lassítaná az elektromos járművek elterjedésének ütemét. Ez következésképpen akadályozhatja az európai elektromos járműpiac fejlődését.
Miközben a jelentés az európai politikusokra hagyja a vitát, kiemelve az állítólagos kínai támogatásokat, figyelmen kívül hagy egy döntő fontosságú valóságot: Kína világméretű versenyelőnye az elektromos járműiparban a piaci dinamikából, a versenyből és az innovációból ered. Amint az egy prominens kínai autógyártóval készült médiainterjúban elhangzott, a helyi támogatások másodlagos szerepet játszanak a költségcsökkentésben a “technológiához” és a “hatékonysághoz” képest. Az interjúalany hangsúlyozta, hogy vállalatuk a technológiai kutatásba és fejlesztésbe történő korai és kiterjedt beruházásokat helyezi előtérbe, kiemelve, hogy a támogatások helyett az innováció a siker elsődleges mozgatórugója.
Az elektromos járművek piacának gyors növekedése az EU-ban valóban akadályokba ütközik. Először is ott vannak a magas árak. Az EU piacán az elektromos járművek ára jellemzően magasabb, mint a hagyományos üzemanyaggal működő járműveké. Ezenfelül a már működő üzemanyaggal üzemelő járművek gyártósoraihoz képest az elektromos járművek gyártása még mindig viszonylag kicsi, és a méretgazdaságosságból származó előnyök nem annyira nyilvánvalóak. A számos uniós ország által nyújtott szakpolitikai támogatás – például az autóvásárlási támogatások és adókedvezmények – ellenére az elektromos járművek vételára sok fogyasztó számára továbbra is elérhetetlen.
Másodszor, a töltőinfrastruktúra kiépítése nem teljes. Az elmúlt években elért némi előrelépés ellenére a töltőállomások száma és elosztása még mindig nem elegendő az elektromos járművek birtoklásának növekedéséhez képest. Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) 2022-es adatai szerint Hollandia és Németország együttesen az EU összes nyilvános töltőpontjának közel felét adta. Az elektromos járművek piacának növekedése azonban egyes kelet- és dél-európai régiókban lassú. A töltőinfrastruktúra elégtelensége korlátozza az elektromos járművek használatának kényelmét, ami a további népszerűsítést akadályozó tényezővé válik.
Továbbá a megemelkedett energiaköltségek, a technológiai innováció és a szakképzett tehetségek hiánya, valamint az európai autóalkatrész-beszállítói ágazatban bekövetkezett jelentős létszámleépítési hullám együttesen jelentős kihívások elé állítja a jelenlegi európai elektromos járműpiacot. Ebben az összefüggésben a vámok emelésére vonatkozó javaslat, amely figyelmen kívül hagyja az európai elektromos járművek piacát érintő valódi problémákat, nem tűnik célszerűnek. A valódi aggodalom az innováció és a technológia kihasználása, hogy több fogyasztóban keltsen bizalmat az elektromos járművek elterjedése iránt.
Lényeges felismerni, hogy a kölcsönösen előnyös együttműködés elősegítése a hosszú távú fejlődés sarokköve. Jelenleg Kína a világ legnagyobb elektromosjármű-piaca, amint azt a Kínai Autógyártók Szövetségének adatai is mutatják. 2023-ban az új energiahajtású járművek gyártása és értékesítése Kínában 9,587 millió, illetve 9,495 millió járműre ugrott, ami 35,8%-os, illetve 37,9%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a dominancia az ágazat globális értékesítésének több mint 60%-át tette ki.
Saját elektromos járműiparának védelme és fejlesztése érdekében Európának prioritásként kell kezelnie a technológiai innováció előmozdítására, az infrastruktúra fejlesztésére és a kínai vállalatokkal való szorosabb partnerségek előmozdítására irányuló kezdeményezéseket. Kína kiterjedt piaci előnyeit kihasználva Európa stratégiai szempontból hozzáférhet a kínai piachoz, és kihasználhatja a kínai gyártási kapacitásokat az iparági kihívások kezelése és az akadályok hatékony leküzdése érdekében.
Tekintettel az elektromos járművek megfizethetőségére, Európának tovább kellene csökkentenie az elektromos járművekre és az olyan alapvető alkatrészekre, mint az akkumulátorok, kivetett importvámokat. Ez a lépés kulcsfontosságú annak biztosításához, hogy a vásárlási árak a szélesebb fogyasztói rétegek számára elérhetőek maradjanak, megakadályozva, hogy az elektromos járművek kizárólag a tehetősek számára megfizethető exkluzív játékszerekké váljanak.
Emellett Európa felgyorsíthatná a töltőinfrastruktúra kiépítését a határain belül. Hasznos lenne a kínai vállalatok részvételének ösztönzése az új energiainfrastruktúra fejlesztésében és a technológiai innováció támogatása, beleértve az olyan kezdeményezéseket, mint az akkumulátorcsere-állomások. Kína világelső az akkumulátorgyártásban, míg Európa kiemelkedik az akkumulátortechnológiai kutatás és a fenntartható gyártás terén. A Kína és Európa közötti párbeszéd és együttműködés megerősítése, különösen az olyan területeken, mint a töltőinfrastruktúra-rendszerek szabványosítása és az új gyakorlatok kipróbálása, gyümölcsözőnek bizonyulhat.
Ezzel párhuzamosan Európa olyan környezetet teremthet, amely elősegíti, hogy több európai elektromos járműgyártó vállalat hozzon létre gyártási tevékenységet Kínában. Ez lehetővé tenné számukra, hogy a kínai elektromos járműgyártás területén Kína költségelőnyeit kihasználva bekapcsolódjanak az egyre növekvő kínai elektromos járműpiacba, és erősítsék az európai márkák globális versenyképességét. Például olyan vállalatok, mint a BMW és a Tesla már létesítettek gyártóüzemeket Kínában. A kínai gyártás révén a globális vállalatok jobban ki tudják szolgálni a kínai és ázsiai piacokat, miközben a termékeket olyan régiókba is exportálhatják, mint Délkelet-Ázsia, Afrika és Dél-Amerika, majd később újra importálhatják azokat Európába és Amerikába. Ez a megközelítés megkönnyíti a stratégiai integrációt és hatékonyan kiterjeszti a globalizációs stratégiákat.
Forás: China Chamber of Commerce to the EU