Hogyan jutott el Kína a hútik finanszírozásáig?
Nyugati hírszerzési tisztviselők szerint Kína akaratlanul is segít Iránnak elzárni a hajóforgalmat a Vörös-tengeren, ezzel akadályozza a globális kereskedelmi forgalmat, és ezzel Peking saját érdekeit is sérti.
Kína illegális iráni olajvásárlásai közvetve finanszírozzák a jemeni húti lázadók közelmúltbeli támadássorozatát a Vörös-tengeren, és ez a hajózásra is dermesztő hatással van. A világkereskedelem mintegy 15 százaléka folyik át azon a folyosón, amely az Ázsiát és Európát összekötő, az Ádeni-öböltől a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán át vezet.
Kína vásárolja fel Irán kőolajának mintegy 90 százalékát, beleértve a Qudsz Erő, az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) félkatonai karja által értékesített nyersolajat, amely Teherán külföldi katonai műveleteiért felelős. A Qudsz Erő képzi ki és finanszírozza Irán terrorista megbízottjait szerte a Közel-Keleten, beleértve például a libanoni Hezbollahot és a jemeni Houthi lázadókat is.
Bár a hútik állítólag megfogadták, hogy nem támadnak kínai hajókat, a lázadók a hét elején több rakétát lőttek ki a kínai tulajdonú Huang Pu hajóra. A Panamában bejegyzett hajó csak kisebb károkat szenvedett. Nem világos, hogy a hútik tudtak-e a hajó eredetéről.
Mindazonáltal a támadás is jól példázza, hogy Kína illegális olajvásárlásai milyen mértékben kezdtek süllyedni.
Forrás. Politico