Négy további uniós ország kész elismerni a palesztin államot, “ha a körülmények úgy hozzák”
Írország, Málta, Szlovénia és Spanyolország pénteken (március 22.) kijelentette, hogy készek elismerni Palesztina államot, mivel ez az “egyetlen módja a béke és biztonság elérésének” a háború sújtotta térségben.
“Közösen megvitattuk, hogy készek vagyunk-e elismerni Palesztinát, és kijelentettük, hogy ezt akkor fogjuk megtenni, ha az pozitív hozzájárulást tud nyújtani, és a körülmények megfelelőek” – írták a négyek egy brüsszeli EU-csúcs után kiadott közös nyilatkozatban.
A négy uniós vezető nem részletezte, hogy ez milyen “körülményeket” foglal magában.
Újságírók kérdésére, hogy milyen feltételeknek kell teljesülniük, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök azt mondta: “Nekünk kell eldöntenünk, hogy mikor tesszük meg, mikor járulunk hozzá a megoldáshoz, és ezért ez politikai értékelés kérdése”.
“Itt az ideje, hogy ez a felismerés segítse a békefolyamatot, az erőszak végét és ezáltal egy tartós béke megteremtését, amely biztonságot és kölcsönös elismerést nyújt az arab közösség számára Izrael állam és a Nyugat többi része számára a palesztin állam iránt”.
“Soha ne felejtsük el, hogy a világon több mint 130 ország van, amely már elismerte a palesztin államot, és ezért alapvetően a Nyugatról beszélünk és egyes számban az Európai Unióról, az Európai Unió számos országáról” – mondta Sánchez.
Spanyolországban és Írországban az elismerés a kormányprogram része volt.
Málta 1988-ban ismerte el Palesztina államhoz való jogát, a kelet-európai államokkal, Bulgáriával, Csehországgal, Romániával és Szlovákiával együtt, de a döntést soha nem hajtotta végre teljes mértékben.
Az EU 27 tagállama közül jelenleg csak tíz ismeri el Palesztinát államként.
Forrás: Euractiv, fotó: [EPA-EFE/MOURAD BALTI TOUATI]