A könyvvizsgálók szerint az EU Bizottság jogállamisági jelentéséből hiányzik az átláthatóság és az elszámoltathatóság
Miközben az uniós ellenőrök megállapították, hogy az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentéséből hiányzik az átláthatóság és az elszámoltathatóság, az uniós jogalkotók aggodalmuknak adtak hangot a politikai befolyásolhatósággal szembeni érzékenységgel kapcsolatban.
Az Európai Bizottság jogállamisági jelentése az uniós országok demokratikus állapotának vizsgálatára szolgáló éves eszköz, amelyet 2020-ban vezettek be az Európai Parlament kérésére. Az Európai Számvevőszék azonban szerdai (február 27-i) jelentésében jelezte, hogy a jelenlegi értékelésekből hiányzik az átláthatóság és a dokumentáció.
A Számvevőszék jelentése szerint a Bizottság nyilvánosságra hozott módszertana “korlátozott értéket nyújt” az érdekelt felek számára, és a Bizottságnak jobban el kellene magyaráznia a nyilvánosság előtt, hogyan jár el az értékelések során, hogy “növelje az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot”.
Konkrétabban, a Bizottságnak “javítania kell az értékelési folyamat bizonyítékainak nyomvonalát azáltal, hogy jobban dokumentálja, hogyan dönt a Bizottság arról, hogy mely inputokra támaszkodik, mely kérdésekről készít jelentést, és hogyan értékeli e kérdések súlyosságát” – olvasható a jelentésben.
Az EU Bizottsága “túl politikus”?
A könyvvizsgálói értékeléssel párhuzamosan az Európai Parlament február 28-án állásfoglalást fogadott el, amelyben a Bizottság 2023-as jogállamisági jelentését vizsgálta, és aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a Bizottságot “politikai” megfontolások befolyásolhatják az értékelések során.
“A Bizottság a tényszerűségre és kiegyensúlyozottságra való törekvése során néha túlságosan politikai és pontatlan, amikor a tagállamok jogállamisági problémáit azonosítja” – olvasható a jelentésben.
Forrás: Euractiv