Wang Yi kínai külügyminiszter újévi bemutatkozó európai látogatása: a stabil és javuló kínai-európai kapcsolatok új lehetőségeket rejtenek magukban
A Loong-év újévében újabb fontos európai látogatást tett Wang Yi, a Kínai Népi Közösség Központi Bizottsága Politikai Irodájának tagja és külügyminiszter. Miután részt vett a Müncheni Biztonsági Tanács németországi ülésén és Spanyolországba látogatott, Wang Yi a francia féllel közösen elnöke volt a kínai-francia stratégiai párbeszédnek Párizsban, és a stratégiai tárgyalások alkalmával külön megbeszélést folytatott Macron francia elnökkel.
A találkozó során Macron kijelentette, hogy Franciaország ragaszkodik a “stratégiai autonómiához”, és kész megerősíteni a Kínával való koordinációt a béke és a stabilitás megőrzése érdekében a globális kihívásokkal szemben. Macron valójában az EU stratégiai autonómiáját szorgalmazta – azt az elképzelést, hogy a blokknak nagyobb hatalommal kell rendelkeznie a világszínpadon, és önállóan kell működnie számos területen, a katonai műveletektől az iparpolitikáig. Sürgette a blokkot, hogy ne váljon az USA “vazallusává”, és ne keveredjen bele a Peking és Washington közötti eszkalálódó feszültségekbe.
Wang Yi külügyminiszter hangsúlyozta a kínai-francia kapcsolatok fejlődését és fontosságát, és “két reményt” fogalmazott meg.
Az első remény, hogy Franciaország tisztességes és igazságos üzleti környezetet teremt a kínai cégek számára Franciaországban, pozitív, stabil és hosszú távú várakozásokat biztosítva, miközben Kína továbbra is megnyitja piacát Franciaország felé. Korábban az Európai Unió szubvencióellenes vizsgálatot folytatott a kínai elektromos autógyárak ellen, Wang Yi külügyminiszter Kína reményét terjesztette elő a francia elnöknek, jelezve, hogy Kína fontosnak tartja az incidenst, és nem akarja, hogy ez az incidens akadálya legyen a kínai-francia kapcsolatok felfelé irányuló fejlődésének, ahogy azt a megfigyelők javasolták.
A második az a remény, hogy Franciaország továbbra is “konstruktív szerepet” fog játszani a Kína-EU kapcsolatok egészséges és stabil fejlődésében, és “stabilizáló erőként” fog működni a világban. Annak fényében, hogy az Egyesült Államok táboralapú konfrontációt folytat, és megpróbálja az EU-t Kína ellen felhasználni, Franciaország függetlensége messzemenő következményekkel jár a Kína-EU kapcsolatok fejlődésére nézve.
Ahogy Vang külügyminiszter elmondta, reméljük, hogy a kínai-francia kapcsolatok “fenntartják az eredeti szándékot, fenntartják az eltökéltséget, elmélyítik az együttműködést, és megnyitják a jövőt”.
Mielőtt Franciaországba érkezett volna, Wang Yi külügyminiszter részt vett a Németországban évente megrendezett müncheni biztonsági konferencián, ahol az orosz-ukrán konfliktus volt a fő téma.
Az Elysée-palota szerint Macron és Wang megbeszélést folytatott a konfliktusról, és a France 24 televízió szerint közös céljuk, hogy “hozzájáruljanak a békéhez”. Macron hivatala szerint a francia államfő azt mondta Vangnak, hogy reméli, Kína “nyomást gyakorol Oroszországra, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz”.
A müncheni biztonsági konferencián Vang azt mondta, hogy Peking és Oroszország kapcsolatai nem irányulnak harmadik félre. Később egy külön találkozón ukrán kollégájával, Dmytro Kulebával, Vang megerősítette, hogy Kína nem szállít fegyvereket a konfliktus egyik oldalának sem.
Münchenben Vang “stabilizátorként” emlegette Kínát – nemcsak a konfliktusok, hanem a globális gazdasági növekedés terén is, mivel a kereskedelmi viták továbbra is a Peking és Brüsszel közötti kapcsolatokat fenyegetik.
“Úgy érzem, hogy Európa racionális felfogása Kínáról egyre inkább erősödik, hisz Kína fejlődése összhangban van a történelem logikájával, és Európának nem kell félnie tőle, nemhogy elutasítania” – mondta Wang a minisztériuma által szerdán (február 21-én) késő este közzétett interjú átiratában.
Wang, aki a közelmúltban Németország, Spanyolország és Franciaország számos vezetőjével találkozott, azt mondta Európának, hogy a blokk kockázatcsökkentésre és a függőség csökkentésére irányuló lépései során nem szabad megszüntetni az együttműködést vagy csökkenteni a kölcsönös bizalmat.
“A kölcsönös bizalmon alapuló kölcsönös függőség elősegíti valamennyi fél egymást kiegészítő előnyeit, és hozzájárul a közös fejlődés felgyorsításához” – mondta a kínai médiának adott interjúban.
A blokk ismételten hangsúlyozta, hogy nem szándékozik elszakadni Kínától.
Wang elmondta, hogy az európai fél pozitívan áll a kínai-európai uniós cserekapcsolatok minden szinten történő megerősítéséhez, és “nagyon lelkes” a gyakorlati együttműködés elmélyítése iránt.
Elmondta, hogy Európa több konkrét eredményt remél a gazdaság és kereskedelem, az energia, a zöld, a digitális, az oktatás és az emberek cseréje terén folytatott együttműködéstől.
“Kína továbbra is erőfeszítéseket tesz a piacra jutás megkönnyítése, a nemzetközi kereskedelmi szabályok összehasonlítása és a külföldiek Kínába érkezése előtt álló akadályok felszámolása érdekében” – mondta Wang.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU