Zavargás egy olasz városban, miután a szélsőjobboldali polgármester betiltotta a muszlim imákat
Az adriai kikötőváros, Monfalcone muszlim lakói több mint 20 éve viszonylag békésen éltek. Most azonban Korán két, részben elégetett oldalát tartalmazó boríték sokkolta az embereket. A Via Duca d’Aosta-n található Darus Salaam muszlim kulturális egyesületnek címzett borítékot nem sokkal azután kapták meg, hogy Monfalcone szélsőjobboldali polgármestere, Anna Maria Cisint betiltotta az imádkozást az épületben.
“Ez bántó volt, olyan súlyos sértés, amire nem számítottunk” – mondta Bou Konate, az egyesület elnöke. “De ez nem volt véletlen. A levél fenyegetés volt, amelyet egy gyűlöletkampány generált, amely felszította a mérgezést”.
Monfalcone lakossága nemrég lépte át a 30 ezret. Egy ilyen pozitív demográfiai tendencia általában jó hír lenne egy olyan országban, amely a gyorsan csökkenő születésszámmal küzd, de Monfalconéban, ahol Cisint 2016-os első mandátumának elnyerése óta iszlámellenes programját ápolja, a növekedést nem üdvözölték.
A város népességnövekedése főként az állami irányítású Fincantieri óriáscég tulajdonában lévő, kiterjedt hajógyárnak tulajdonítható, amelynek az elmúlt két évtizedben folytatott munkaerő-kihelyezési politikája a külföldi szakképzett munkaerő hatalmas beáramlásához vezetett, főként Bangladesből. Az olcsóbb bevándorló munkaerő messze meghaladja az olaszok számát, különösen a hatalmas tengerjáró hajók építésének csúcsidőszakában.
Monfalcone bangladesi közösségét tovább növelik a családegyesítési politika révén érkező rokonok, akiket a Cisint szeretne korlátozni, valamint az Olaszországban született gyermekeik. A Cisint által a Figyelőnek adott interjú során közölt adatok szerint a közösség ma 6 600 főt tesz ki Monfalcone 9 400 külföldön született lakosából.
A bevándorlás megváltoztatta a város összetételét. Számos külföldi tulajdonú üzlet és étterem található itt, valamint kerékpárutak hálózata, amelyet főként a bangladesiek használnak, akiknek a kerékpár a fő közlekedési eszközük. “Ha nem lenne a külföldi közösség hozzájárulása, Monfalcone szellemvárossá válna” – mondta Enrico Bullian, a Friuli-Venezia Giulia régió baloldali tanácsosa.
Forrás: The Guardian, fotó:AA