A NATO szövetségesek fokozzák katonai támogatásukat Ukrajnának
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szövetséges védelmi miniszterek tanácskozásának végén bejelentette, hogy a szövetségesek fokozzák az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásukat. A szövetségesek az Ukrajna által kapott katonai segély 99%-át teszik ki.
A NATO/Ukrajna Tanács ülésén Roustem Oumerov ukrán miniszter tájékoztatta a szövetségeseket a legutóbbi helyszíni fejleményekről, és Stoltenberg szerint a szövetségesek megvitatták a további támogatásuk fontosságát. “Továbbra is Ukrajna mellett fogunk állni, Ukrajna és a saját biztonságunk érdekében” – ígérte ismét.
“Ma döntöttünk egy új NATO-Ukrajna Közös Elemző, Kiképző és Oktatási Központ létrehozásáról a lengyelországi Bydgoszczban. Ez lehetővé teszi majd, hogy Ukrajna megossza az orosz háború tanulságait, és olyan struktúrát hoz létre, amelyben az ukrán erők szövetséges társaikkal együtt tanulhatnak és képezhetnek” – jelentette be a főtitkár, miközben elismerte, hogy sok részletről még dönteni kell. Pontosította, hogy ezt a döntést az elkövetkező hetekben és hónapokban hajtják végre, remélve, hogy a szövetséges állam- és kormányfők július 9-11. között Washingtonban tartandó csúcstalálkozójukon végleges döntést hoznak.
A főtitkár emlékeztetett a szövetségesek legutóbbi bejelentéseire is, beleértve Kanada, Finnország és Norvégia új támogatási programjait, amelyek “olyan kulcsfontosságú képességekre terjednek ki, mint az F-16-osok felszerelése és pótalkatrészei, valamint a légvédelem”.
Az ukrán védelmi kapcsolattartó csoport február 14-i ülésén a német, a francia, a dán és a belga miniszter elindította az Ukrajna légvédelmét támogató koalíciót.
Stoltenberg szerint továbbá a szövetségesek egy csoportja azzal a céllal ülésezik, hogy egymillió drónt szállítsanak Ukrajnának, és húsz szövetséges megállapodott egy aknamentesítési koalíció létrehozásáról is. További bejelentésekre akkor kerülhet sor, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök február 16-án, pénteken Németországba és Franciaországba látogat. Párizsban biztonsági megállapodást ír alá kollégájával, Emmanuel Macronnal.
“Kritikus szakaszban vagyunk, közeleg a tavasz, és Ukrajnának szüksége van a társai jelzésére” – hangsúlyozta február 14-én Hanno Pevkur észt miniszter.
A NATO főtitkára a miniszteri találkozóra érkezésekor elmondta, hogy az, hogy az Egyesült Államok nem szavazta meg az Ukrajnának szánt új támogatási csomagot, már a helyszínen érezteti hatását. “Már látjuk a hatását annak, hogy az Egyesült Államok nem tudott döntést hozni” – mondta, miközben előző nap Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó bejelentette, hogy “egyre gyakrabban hallja, hogy az ukrán hadsereg a lőszereket adagolja, vagy éppen elfogynak a fronton”.
A szövetségesek a lőszergyártás növeléséről is tárgyaltak. “A békeidő lassú tempójáról át kell térnünk a konfliktus által megkövetelt magas termelési ütemre” – hangsúlyozta Stoltenberg, hozzátéve, hogy ehhez a gyártóknak aláírt szerződésekre van szükségük.
Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője arra figyelmeztetett, hogy az EU-n belül “minden tagállamot rá kell venni arra, hogy növelje fegyverellátását és fejlessze ipari kapacitását. Ez sürgős. Folytatnunk kell a lőszerellátást” – hangsúlyozta.
Stoltenberg szerint Ukrajna támogatása mellett a szövetségesek “felgyorsították az új védelmi terveinkkel és a transzatlanti védelmi ipari bázis megerősítésével kapcsolatos munkát”. Kifejtette, hogy ezek a célok beruházásokat igényelnek, és emlékeztetett arra, hogy a szövetségesek előrelépést értek el a védelem érdekében tett költségvetési erőfeszítéseikben. Idén várhatóan 18 szövetséges ország nemzeti GDP-jének 2%-át fordítja erre a projektre.
A francia fegyveres erőkért felelős miniszter, Sebastien Lecornu bejelentette, hogy Franciaország idén eléri a 2%-os célt. Eddig a 2%-os célt 2025-re tűzték ki. “Az igazi kérdés most nem annyira az, hogy elérjük ezt a 2%-ot. (…) Hanem annak biztosítása, hogy a GDP ezen 2%-a valóban hasznos legyen a katonai területen” – tette hozzá. Rámutatott arra is, hogy Franciaország 30%-ot költ felszerelésre, szemben a NATO 20%-os mutatóival.
Forrás: NATO/ European Business Intelligence