A NATO főtitkára üdvözli a NATO és az EU közötti példátlan együttműködést
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) által szervezett vita megnyitóján pénteken (2024. február 16.) a NATO és az EU közötti együttműködés fontosságát hangsúlyozta Oroszország Ukrajna elleni háborúja kapcsán.
Az Európai Bizottság elnöke és a bajor miniszterelnök mellett felszólalva Stoltenberg elmondta, hogy ha Ukrajna két évvel a háború kezdete után kitart és tovább küzd a szabadságáért és függetlenségéért, az “elsősorban az ukrán nép bátorságának, de az európai és észak-amerikai országok által nyújtott jelentős katonai és gazdasági támogatásnak is köszönhető”.
Hozzátette: “Örülök, hogy az Európai Tanács újabb jelentős segélyrészletet hagyott jóvá Ukrajnának, és szeretném hinni, hogy az Egyesült Államok is ezt fogja tenni. Ez elengedhetetlenül fontos”.
Kivonatok Stoltenberg NATO-főtitkár beszédéből:
“Putyinnak meg kell értenie, hogy a csatatéren nem fogja megkapni, amit akar. Ezért, ha tartós békét akarunk, továbbra is fegyverekkel és lőszerekkel kell ellátnunk Ukrajnát. Ehhez fejlesztenünk kell transzatlanti ipari bázisunkat, hogy növeljük az Ukrajnának történő szállításokat és feltöltsük saját készleteinket. A lassú béke helyzetéből a gyors konfliktus helyzetébe is át kell lépnünk, hogy a legnagyobb sebességgel többet termelhessünk. Ez segíteni fog Ukrajnának. Ez erősíteni fogja a NATO-t. És több magasan képzett munkahelyet fog teremteni a gyártásban.
Többek között itt, Bajorországban is, ahol egy új gyárban Patriot rakétákat fognak gyártani. Ez egy újabb példa arra, hogy európai és észak-amerikai vállalatok együttműködnek közös biztonságunk érdekében.
Egyetlen NATO-tagország sincs közvetlen katonai fenyegetés alatt. A NATO továbbra is biztosítja, hogy Moszkva ne ítélje félre a szövetségesek védelme iránti elkötelezettségünket.
Egyetlen NATO-tagország sincs közvetlen katonai fenyegetés alatt. A NATO továbbra is biztosítja, hogy Moszkvában ne lehessen félreérteni a szövetségesek védelme iránti elkötelezettségünket.
Nagyobb erőkkel, magasabb szintű készenléttel és megnövelt védelmi kiadásokkal. Tavaly az európai szövetségesek és Kanada védelmi kiadásai példátlan, 11%-os reálnövekedést értek el.
Idén 18 szövetséges ország GDP-jének 2%-át költi majd védelemre. Örülök, hogy Németország is köztük van. Németország elkötelezettsége, hogy állandó jelleggel egy dandárt állomásoztat Litvániában, szintén nagyban hozzájárul a NATO elrettentő erejéhez és védelméhez. Egy erős NATO jó Európának és Észak-Amerikának.
Együtt a világ gazdasági és katonai erejének felét képviseljük. Együtt elrettentjük a konfliktusokat és megőrizzük a békét.
Forrás: NATO