Szégyellje magát az EU: A nagykövetek megakadályozzák a platformmunkásokról szóló irányelvre tett utolsó kísérletet
Az uniós nagykövetek ma szégyenletes módon elutasították a platformmunkásokról szóló irányelvről szóló kompromisszumos megállapodást. Az asztalon az általunk megrendelt változat volt. Az Európai Parlament ambiciózus megbízatásától távol állt, a megállapodás mégis pozitív változást hozott volna az EU-ban élő 5,5 millió, tévesen önálló vállalkozónak minősített munkavállaló számára.
A végső politikai viták főként az olyan platformok, mint az Uber, a Deliveroo és a Glovo munkavállalói foglalkoztatási státuszának kényes kérdése körül forogtak. Az Európai Baloldal a kezdetektől fogva azért küzd, hogy megfordítsák azt a feltételezést, hogy ezek a munkavállalók önfoglalkoztatók. A tárgyalások előrehaladtával azonban a korábbi megállapodás a Tanácson belüli megosztottság miatt szétesett. A múlt héten új megállapodás született, amely előírja a tagállamok számára, hogy nemzeti szinten hozzanak jogszabályokat a vélelem megdöntéséről. Ma ezt is elutasították.
Az európai választások közeledtével nehéz elképzelni, hogy a következő mandátum előtt hogyan fog ez az ügy előre haladni. A belga elnökség azt mondta, hogy “mérlegelni fogja a következő lépéseket”. Eközben az EU-ban dolgozók millióinak megélhetése forog kockán.
Leïla Chaibi (France Insoumise) baloldali képviselő így reagált erre az eredményre: “Macron a végsőkig mindent megtett, hogy megakadályozza az irányelv elfogadását. A végsőkig védte az Uber érdekeit. A végsőkig azon dolgozott, hogy munkavállalók millióit fossza meg a társadalmi fejlődéstől. Szégyellje magát Macron! Soha többé ne merészelje magát a védelmező Európa védelmezőjeként feltüntetni.”
Idoia Villanueva Ruiz (Podemos, Spanyolország) hozzátette: “Ma az EU ismét félrenéz, mert nem hajlandó foglalkozni a digitális platformok büntetlenségével. A Tanács ismét blokkolja ezt az irányelvet, lényegében azt üzeni az Uberizáció által érintett 28 millió munkavállalónak, hogy a jogaik nem számítanak.”
Ezeket a legújabb uniós szintű fejleményeket, valamint a platformoknak az ágazat deregulációja érdekében folytatott intenzív lobbitevékenységével szembeni folyamatos küzdelmet a baloldali képviselők, Leïla Chaibi és Idoia Villanueva Ruiz jövő heti rendezvényén vitatják meg.
Az Uberizációval szembeni alternatívák transznacionális fórumának 4. kiadására február 21-én és 22-én kerül sor az Európai Parlamentben. Az eseményen több mint 100 munkavállaló, jogász, szakszervezeti aktivista és az Uberizáció szakértője vesz részt az Európai Unió és a világ minden tájáról.
Az EU-ban akár 28 millió ember is dolgozhat digitális platformokon. Az ő jogaikért folytatott küzdelmük olyan küzdelem, amely minden olyan munkavállalót érint, aki jobb bérekért és feltételekért küzd. A platformgazdaság működésébe beépült az alkalmi munkavállalás és a bizonytalanság, az algoritmusok általi irányítás és a szakszervezetek teljes hiánya. Ha ezt nem ellenőrzik, és tekintettel a kapzsi munkaadók kíméletlen lobbitevékenységére, félő, hogy csak idő kérdése, hogy ezek más munkahelyekre is átterjedjenek.
Forrás: The Left