Túléli-e a NATO Trump következő elnökségét?
A NATO európai tagjai küldetésbe kezdtek, hogy bebizonyítsák, fokozzák a tehermegosztásra irányuló erőfeszítéseiket annak érdekében, hogy megelőzzék Donald Trump új elnökségének kockázatait, és megőrizzék a szövetség egységét a második világháború óta legsúlyosabb biztonsági kihívásokkal szemben.
Trump a múlt hétvégén sokkolta az európai szövetségeseket azzal a megjegyzésével, hogy Oroszország “azt tehet, amit csak akar” azokkal a NATO-tagállamokkal, amelyek nem teljesítik a GDP 2%-át kitevő védelmi kiadási célt.
A NATO védelmi miniszterek csütörtöki (február 15.) brüsszeli ülése és a jövő hétvégi müncheni biztonsági konferencia előtt egyre nagyobb teret nyert az a kérdés, hogyan lehet megvédeni a szövetség integritását egy NATO-ellenes amerikai elnöktől.
A védelmi kiadások folyamatos növelése segíthet elnyerni Trump bizalmát november előtt, amennyiben megválasztják Joe Biden hivatalban lévő amerikai elnök helyére – mondta több NATO-diplomata.
Több NATO-diplomata szerint Európa első lépésének a NATO “Trump-biztossága” érdekében magasabb védelmi kiadásokat kell tartalmaznia, “hogy bármelyik amerikai elnököt elkötelezze az európai kontinens biztonsága mellett”, amennyiben ismét megkérdőjelezi a méltányos tehermegosztást.
Az első lépést ebbe az irányba szerdán (február 14.) tették meg, amikor Jens Stoltenberg NATO-főtitkár meglepetésszerűen bejelentette az új tervezett kiadási célokat. Stoltenberg szerint 2024-ben a 31 tagból tizennyolc többet fog költeni az előírt 2%-nál, míg 2022-ben csak hét európai tagország.
Stoltenberg hozzátette, hogy a kiadások növekedése azt mutatja, hogy az európai szövetségesek “valódi előrelépést” tesznek. A hidegháborút követő évek alulfinanszírozottsága után az európai NATO-tagok nemrégiben lépéseket tettek a védelmi képességük növelése érdekében, és most már egyetértenek abban, hogy – különösen Oroszország ukrajnai inváziója után – több védelmi kiadásra van szükség, függetlenül attól, hogy ki lesz a következő amerikai elnök.
Forrás: Euractiv