Trump már vissza is tért, Amerika lerázta Ukrajnát. Mit tesz most Európa?
Olaf Scholz német kancellár e heti washingtoni látogatása során valószínűleg azt tapasztalja majd, hogy Donald Trump már visszatért – legalábbis ami az Egyesült Államok politikáját illeti Európa legrosszabb stratégiai rémálmát, Ukrajnát illeti.
Scholz éppen akkor érkezik, amikor a kongresszus republikánus képviselői Trump utasítására blokkolják a Kijevnek szánt katonai segélyt, veszélyeztetve ezzel a harcok sorsát a szorongatott ország számára.
A washingtoni hátráltatásra akkor kerül sor, amikor az ukrán frontcsapatok lőszerhiányra panaszkodnak, és amikor az orosz erők nagy erőkkel igyekeznek elfoglalni Avdijivka város romjait.
Ez különösen borús forgatókönyv a németek számára, akik attól tartanak, hogy mostantól Kijev fő bajnokaként lesznek a horgon – egy olyan szerep, amelyet soha nem akartak, inkább Washington segítőjének szerepét akarták.
“A képviselőház és a szenátus közötti, az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatásról szóló megbeszélések természetesen olyan téma, amelyet különösen szorosan követünk” – mondta Scholz utazása előtt egy magas rangú német kormánytisztviselő.
Ez finoman szólva is alulértékelt kifejezés. Mióta Oroszország közel két évvel ezelőtt megszállta Ukrajnát, az Egyesült Államok messze a legnagyobb mértékben nyújt katonai támogatást Kijevnek. Most, hogy ez a támogatás szünetel, és kevés biztosíték van arra, hogy hamarosan újraindul, Ukrajna európai szövetségesei számára felfordult a világ.
Scholz és Joe Biden elnök, akik köztudottan jó viszonyt ápolnak egymással, egy német kormányzati forrás szerint pénteken körülbelül egy órás személyes találkozót terveznek a Fehér Házban.
“Kettejük között erős bizalmi kapcsolat van” – mondta egy magas rangú német tisztviselő.
Scholz valószínűleg ezt a kapcsolatot fogja kihasználni, hogy Biden elmondja neki, nem valószínű, hogy a kongresszus végül jóváhagyja az Ukrajnának szánt újabb milliárdos segélyeket.
Forrás: Politico