Kevés az engedmény: a francia és belga gazdák visszatérnek
Damien Radet, a Párizs külterületén, egy autópálya út zárnál állomásozó tüntető gazda kíméletlen üzenetet intézett a Franciaországot és az Európai Uniót vezető politikusokhoz. Követelte a szigorú uniós környezetvédelmi előírások “megállítását és visszafordítását”, valamint az importversennyel szembeni védelmet – beleértve az Ukrajnából származó, szerinte tömeges élelmiszer-behozatal leállítását.
“Több figyelmet kell fordítania az államnak azokra, akik azért dolgoznak, hogy tápláljanak minket” – mondta Radet, az FNSEA mezőgazdasági szakszervezet helyi tisztségviselője a POLITICO-nak.
Emmanuel Macron elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke behódolt egy olyan csoportnak, amely Franciaországban a lakosság mindössze 1,5 százalékát teszi ki.
Von der Leyen a többéves környezetvédelmi programját visszacsinálta, visszavonta a környezetbarát mezőgazdasági szabályokat, korlátozta az Ukrajnából származó élelmiszerimportot, és elvetette a rovarirtószerek használatának csökkentésére irányuló tervet. Az európai választások közeledtével sem Párizs, sem Brüsszel nem merte felvenni a harcot azokkal a gazdákkal, akik spanyol paradicsomot akartak lerakni a dél-franciaországi utakra, vagy razziát indítottak egy élelmiszer-logisztikai központ ellen a főváros külvárosában.
Több uniós tisztviselő is elismerte, hogy a változások egy része közvetlenül a gazdák kontinensszerte zajló tiltakozásainak következménye.
Ugyanez történt Franciaországban is, ahol – saját bevallása szerint – az újonnan kinevezett miniszterelnök, Gabriel Attal engedett a gazdák követeléseinek, hogy “válaszoljon elvárásaikra”. Elrendelte az új növényvédőszer-tilalmak szüneteltetését, fordulatot hajtott végre a traktorok üzemanyagára vonatkozó áremeléssel kapcsolatban, és ígéretet tett arra, hogy a környezetvédelmi korlátozások terén nem lépi túl az uniós jogszabályok által előírt mértéket.
A gyors engedmények visszatetszést váltottak ki a környezetvédőkből, akik megkérdőjelezik, hogy von der Leyen és Macron mennyire gondolja komolyan az éghajlatvédelmi kötelezettségvállalásokat. És felvetnek egy fontos kérdést: Ha ezekkel az engedményekkel nem sikerül megvásárolni a vidéki békét, akkor mit tehetnek még?
“Demokratikus szempontból aggasztó és problematikus látni, hogy a gazdáknak, akik minden bizonnyal a saját kategóriájukat képviselik, sikerült monopolizálniuk a figyelmet, sőt megváltoztatniuk az európai környezetvédelmi politika irányát” – mondta Alberto Alemanno, a HEC üzleti iskola uniós joggal foglalkozó professzora.
Forrás: Politico