KI fogja Európát etetni? 5,3 millió gazdaság szűnt meg az EU-ban 15 év alatt
Az elmúlt években a gazdaságok száma alaposan lecsökkent az Európai Unióban: 2020-ra 9,1 millió gazdaság maradt, ami becslések szerint 37 százalékos csökkenés, vagyis mintegy 5,3 millióval kevesebb, mint 2005-ben .
Az Európai Unió statisztikai hivatala megjegyzi, hogy elsősorban a nem szakosodott gazdaságok tűnnek el. Számuk 2005 és 2020 között mintegy 2,6 millióval csökkent, és jelenleg az összes uniós gazdaság 19%-át teszik ki. Ezek a gazdaságok többféle növénytermesztéssel és/vagy állattenyésztéssel foglalkoztak, és a pénzügyi jövedelem szempontjából egyetlen tevékenység sem dominált a többi mellett.
Az európai gazdaságok mintegy 58%-a növénytermesztésre szakosodott, a legtöbbjük (az összes gazdaság valamivel több mint egyharmada) szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik. A következő helyen az állandó kultúrák (pl. gyümölcsfák) állnak, amelyek az összes gazdaság 22%-át teszik ki, míg a kertészetre a meglévő gazdaságoknak csak egy kis része (2%) specializálódott.
A gazdaságok további 22%-a állattenyésztésre, elsősorban tejtermelésre (5%) összpontosít.
A növénytermesztésre szakosodott gazdaságok szintén a földterületek oroszlánrészét foglalják el. Az EU-ban a mezőgazdasági hasznosítású terület (amely magában foglalja a szántóföldet, a legelőket, az állandó kultúrákat és a zöldségeskerteket) valamivel több mint felét (52%) foglalják el.
A mezőgazdasági területekből való részesedésük a legnagyobb, több mint 60%-os a mediterrán és kelet-európai országoknak, így például Görögországnak, Bulgáriának, Magyarországnak, Romániának és Máltának.
Forrás: Eurostat, fotó: Getty Images