Az Európai Parlament piszkos titka? Minden negyedik európai parlamenti képviselő “korumpálódott”
Oknyomozó újságírók kutatása szerint az európai parlamenti képviselők közel negyede valamikor “botrányba” keveredett, vagy ténylegesen megszegte a törvényt. Ezt állítják többek között a Transparency International nevű, német bejegyzésű globális mozgalom, amelynek küldetése, hogy “véget vessen a korrupció igazságtalanságának”, valamint a Follow the Money (FTM), a “radikálisan független oknyomozó újságírás” holland platformja.
Az FTM szerint a 704 megvizsgált európai parlamenti képviselő közül legalább 163-at 253 esetben legalább egy alkalommal vádoltak meg “szabálysértő magatartással, korrupcióval, csalással vagy lopással”. Ezek közül 23 európai parlamenti képviselőt találtak bűnösnek a bíróságok, vagy más módon megbüntettek – írja a jelentés. Mintegy 37 képviselő került a hírek címlapjára állítólagos “zaklatás” és “szexuális zaklatás” miatt.
Nem minden integritási probléma egyformán súlyos. Az egyik képviselőt állítólag azért büntették meg, mert eladta valakinek az elveszett iPhone-ját, míg egy másik képviselő a “professzor” címmel élt vissza egy szavazólapon.
Mások sokkal aggasztóbbak. “Legalább egy parlamenti képviselő jelenleg büntetőügybe keveredett [Lara Comi, EPP]. Egy másik még rács mögött is van [Ioannis Lagos, független]” – írja az FTM.
A bejelentett állítólagos botrányok közül 45 korrupciót, 29 “nepotizmust”, például “politikai kapcsolatok előnyben részesítését”, 16 pedig állítólag vesztegetést tartalmazott. A kiváltságokkal való egyéb visszaélések közé tartozott a jelek szerint “asszisztensi” állások adása családtagoknak és az utazási költségekkel való visszaélés.
Ezen túlmenően a vizsgálat 44 esetben tárt fel csalást vagy lopást, annak ellenére, hogy a Transparency International szerint az európai parlamenti képviselőket pénzügyileg jól jutalmazzák a munkájukért, és kevés felügyeletet biztosítanak számukra.
“Sajnos a juttatásokkal és költségtérítésekkel való manipulálás sok európai parlamenti képviselő kedvenc időtöltése” – állította Nick Aiossa, a Transparency International EU igazgatója.
A megállapítások a 2022 decemberében kirobbant Katargate-botrány óta az Európai Parlamentben és annak környékén zajló, a hivatali etikáról és feddhetetlenségről szóló vita közepette születtek. Ennek részeként számos európai parlamenti képviselőt azzal vádolnak, hogy nagy összegű készpénzt fogadott el politikai befolyás biztosításáért cserébe.
A Katargate címlapokra kerülése óta kisebb reformok történtek, de Emily O’Reilly európai ombudsman megkérdőjelezte a Parlament hajlandóságát az “etikai gyengeségeknek” tekintett problémák kezelésére.
Aiossa szerint “az európai parlamenti képviselők között széles körben dühöngő integritási probléma” van.
Megjegyezte azt is, hogy szerinte “a Parlamenten belüli morál problémás”, amely “félrenéz”, amikor potenciálisan nehéz problémák merülnek fel.
Forrás: Brussels Signal