A Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban nyilatkozata a mai nappal bemutatott “Európai gazdasági biztonsági csomag”-ról
Az Európai Bizottság (EB) 2024. január 24-én Brüsszelben bemutatta az “Európai gazdasági biztonsági csomagot” (EESP), amely az EU közvetlen külföldi befektetések (FDI) átvilágítási mechanizmusának felülvizsgálatát tartalmazza, és a blokk kimenő beruházásainak, az exportellenőrzésnek, a kutatásbiztonságnak és a kettős felhasználású kutatásnak a szempontjaival foglalkozik.
A Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban (CCCEU) szorosan figyelemmel kíséri az EU gazdasági biztonsági stratégiájának folyamatban lévő alakulását, és aggodalmát fejezi ki az EESP-nek a kínai vállalatok európai beruházásaira, kereskedelmére és innovációs együttműködésére gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Különös figyelmet érdemel, hogy a csomag kikényszeríthető szabályokat javasol a közvetlen külföldi befektetések átvilágításának szigorítására, és olyan intézkedéseket vezet be, amelyek hatással lehetnek az EU-ból kifelé irányuló befektetésekre, exportra és kutatási együttműködésekre, és amelyek potenciálisan befolyásolhatják az Európában beruházó és működő kínai vállalkozások bizalmát.
Az EU számára van lehetőség a befektetési és üzleti környezetének megkönnyítésére. 2022-ben az EU-ba irányuló kínai beruházási áramlások 6,9 milliárd dollárt tettek ki, ami 12,2 százalékos csökkenést jelent 2021-hez képest. Részben a szabályozási akadályoknak tulajdonítható, hogy a kínai vállalkozások a fúziók és felvásárlások (M&A) helyett inkább zöldmezős beruházásokat hajtanak végre Európában.
A CCCEU felméréséből kiderül továbbá, hogy a válaszadó vállalatok 52%-a aggódik az EU közvetlen külföldi befektetések átvilágítási mechanizmusának negatív hatása miatt, 47%-uk pedig az “európai gazdasági biztonsági stratégia” lehetséges hatásaival kapcsolatban fejezte ki aggodalmát. Ezek az eredmények tükrözik az Európában működő kínai vállalkozások aggodalmát az EU-ban kialakuló üzleti és befektetési környezet miatt.
Az EU-ban működő több mint ezer kínai vállalkozás nevében a CCCEU a következő ajánlásokat fogalmazza meg az EU befektetési és üzleti környezetének javítása érdekében:
Először is, tartsák tiszteletben a globális munkamegosztást a globális ipari láncok mentén, és tartózkodjanak a beszállítói lánc és a kereskedelmi eszközök nem piaci eszközökkel történő megszállott barátkozásától; akadályozzák meg, hogy a “kockázatcsökkentési” stratégia általánossá váljon és negatívan érintse az ipari ágazatokat.
Másodszor, biztosítsa, hogy a kínai vállalkozások ugyanolyan méltányos ipari lehetőségeket, piacra jutást és üzleti környezetet élvezzenek, mint más európai vállalkozások.
Harmadszor, a párbeszéd és az együttműködés fenntartása Kína és Európa stratégiai fejlesztési területein, például az új energia, a digitális gazdaság, a zöld gazdaság stb. terén, valamint a Kína és Európa közötti együttműködési lehetőségek pozitív szemléletű megragadása, hogy közösen biztosítsuk Kína, Európa és a globális ellátási lánc stabilitását.
A kínai vállalatok globális terjeszkedésük szempontjából kulcsfontosságúnak tekintik az európai piacot, és készek fokozni a befektetéseket és az európai szerepvállalást. Továbbra is remélik, hogy az EU méltányos, megkülönböztetéstől mentes befektetési és üzleti környezetet biztosít a kínai vállalatok számára.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU