Az Európai Bizottság a teljesítőképessége határán van
Věra Jourová, a cseh EU-tagság 20. évfordulója alkalmából rendezett panelbeszélgetésen nyilatkozott az Európai Bizottság helyzetéről.
“Azt mondanám, hogy a menedzsment szempontjából teljesítőképességünk határán vagyunk” – jelentette ki. 2019-ben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke úgy döntött, hogy a testületet nyolc alelnök köré szervezi, akik közül három ügyvezető alelnök a politikai napirend három kulcsfontosságú témájáért – az európai zöld megállapodásért, a digitalizációért és a gazdaságért – felel.
A fennmaradó öt alelnök – köztük Jourová – a konkrét politikai prioritásokat koordinálja.
Mivel azonban az EU bővítése várhatóan nemsokára bekövetkezik, Jourová úgy véli, hogy még sürgetőbb az uniós mechanizmusok megváltoztatásának szükségessége.
A 35 tagú Európai Uniót alkotó további 35 ország lehetséges csatlakozásával kapcsolatban Jourová azt is elmondta, hogy “nagyon problematikus az az elképzelés, hogy minden egyes országnak saját biztosa legyen egy portfólióval”.
A Lisszaboni Szerződés a biztosok számát az EU-tagállamok számának kétharmadára korlátozta, a biztosok rotációja pedig minden ország között egyenlő arányban váltakozik. 2009-ben azonban az EU vezetői az Európai Tanács ülésén – élve a biztosok számának felülvizsgálatára vonatkozó újonnan szerzett hatáskörükkel – úgy döntöttek, hogy a Bizottságnak annyi biztosa lesz, ahány tagállam van.
A legnagyobb uniós politikai család, a jobbközép Európai Néppárt (EPP) az Euractiv által először a múlt héten közzétett kiáltványtervezetében azt javasolja, hogy alakítsák át az EU Bizottság portfólióit, és adjanak hozzá még több biztost.
A néppárt három további bizottsági poszt létrehozását javasolja: egy a kis- és középvállalkozásokért (kkv-kért), egy a halászatért, valamint a védelmi kérdésekért felelős biztosét.
Forrás: Euractiv