Írország szerint a vétó feloldására megoldás lehetne a tagországok kizárása az EU-ból
Mivel az uniós döntéshozatalt továbbra is széthúzás sújtja, Micheál Martin ír külügyminiszter (Fianna Fáil, Renew) azt javasolta, hogy az országok EU-ból való kizárással való fenyegetés, valamint a “konstruktív tartózkodás” kreatív módszerek lehetnek a blokk számára a patthelyzet elkerülésére.
A kulcsfontosságú szavazások során kialakult patthelyzetek régóta sújtják az EU-t, mivel az olyan területeken, mint a külpolitika, a döntésekhez az összes uniós kormány egyhangú hozzájárulása szükséges.
Különösen Orbán Viktor magyar miniszterelnök használta ezt a vétójogot befolyással, legutóbb például megakadályozta az Ukrajnának nyújtott további uniós finanszírozást.
Martin szerint azonban vannak “kreatív módszerek” a bénító patthelyzet feloldására, amihez nem szükséges az uniós szerződések hosszadalmas reformja.
“Vannak kreatív módszerek, amelyekkel megkönnyíthetjük a hatékony döntéshozatalt” – mondta Martin a Jacques Delors Központ agytrösztjének csütörtöki (január 18.) berlini rendezvényén.
Még olyan új mechanizmusokat is “érdemes lenne megfontolni”, amelyekkel egyoldalúan ki lehetne zárni országokat az EU-ból – erősítette meg a külügyminiszter és miniszterelnök-helyettes (Tánaiste) megkeresésünkre, miközben elismerte, hogy ez “reálisan nehéz lenne”.
“De vannak határai annak, amit el kell tűrnünk” – mondta.
Martin azonban mindenekelőtt a “konstruktív tartózkodás” eszközét emelte ki, amely szerint egy tagállam tartózkodik a javaslatról való szavazástól ahelyett, hogy ellene szavazna.
Forrás: Euractiv