Az EU cukorfelhasználó ipara több importot szeretne Ukrajnából, de az európai farmerek ellenállnak
Az EU-nak “több és nem kevesebb” beszállításra van szüksége Kijevből a cukorfelhasználó élelmiszeripari gyártók, például a Coca-Cola, a Barilla és a Lactalis szerint – ez a kijelentés szöges ellentétben áll az uniós cukorrépa-termelők követeléseivel, miközben a román gazdák a növekvő ukrán mezőgazdasági import ellen tiltakozva blokád alá vették a határokat.
Az Európai Bizottság ugyanakkor azon fáradozik, hogy kompromisszumot találjon a kereskedelmi kedvezmények Ukrajnára való kiterjesztésére.
“Az Európai Cukorfelhasználók Bizottsága megdöbbenéssel értesült az Ukrajnából származó cukorimport blokkolására irányuló felhívásokról” – olvasható a CIUS, az élelmiszer- és italágazat cukorfelhasználóit képviselő szövetség közleményében, amely a mezőgazdasági termelőknek az Ukrajnából érkező áruk beáramlásának korlátozására irányuló felhívására reagál.
Az uniós források szerint a Bizottság fontolgatja, hogy a kijevi import liberalizációját egy évvel meghosszabbítja, miután az 2024. június 5-én lejár – közölték uniós források. Az Euractiv értesülései szerint a kereskedelmi és agrárszolgálatok közötti nézetkülönbségek közepette folynak a tárgyalások. A cél azonban az, hogy rövid időn belül elfogadjanak egy javaslatot.
“Az EU-nak strukturális cukorhiánya van” – folytatódik a CIUS közleménye, mivel az iparnak “több (és nem kevesebb!) Ukrajnából (és Európából és más fenntartható forrásokból) származó cukorra van szüksége”, valamint “bizonyosságra, hogy Ukrajna hosszú távon nyitva marad, mint ellátási forrás, mivel az alternatív források nagyon korlátozottak”.
A Bizottság mezőgazdasági piaci adatai szerint az Ukrajnából származó cukorimport a 2021/22-es 40 172 tonnáról 406 777 tonnára emelkedett 2022/23-ban.
Forrás: Euractiv