Az EU ragaszkodik hozzá, hogy a lengyel állami médiában az EU-barát liberális vonal érvényesüljön
Az Európai Bizottság régóta ragaszkodik ahhoz, hogy Lengyelországban az állami tulajdonban lévő médiát meg kell változtatni, bár Donald Tusk miniszterelnök kormányának legutóbbi kísérletei az ellenzék visszatetszését váltották ki, és a nemzeti bíróságok törvénytelennek ítélték őket.
Az ügy forró kását jelent a Tusk-kormány számára, mivel úgy tűnik, hogy az EU támogatja, de a közvélemény megosztott.
A múlt hónapban Bartłomiej Sienkiewicz kulturális miniszter elkezdte keresztülvinni a Tusk által régóta ígért állami médiareformok sorát, beleértve az állami műsorszolgáltató TVP, a Lengyel Rádió és a Lengyel Sajtóügynökség (PAP) vezetőségének lecserélését.
A lépés a fő ellenzéki Jog és Igazságosság párt (PiS, ECR) hatalmas felháborodását váltotta ki, amely az októberi parlamenti választások után elvesztette a hatalmat Tusk centrista és baloldali pártokból álló széles koalíciójával (EPP/Renew/S&D/Baloldal) szemben.
A PiS a közmédia törvénytelen átvételével vádolta az új kormányt – ezt az álláspontot Andrzej Duda elnök és korábbi PiS-tag is megerősítette.
Bővebben: A lengyel elnök dühös, mert Tusk felszabadította a médiát a PiS-től
Csütörtökön több tízezren vonultak Varsó utcáira, hogy a PiS által összehívott “Szabad lengyelek” elnevezésű tüntetésen – amely az első nagyobb kormányellenes megmozdulás volt Tusk decemberi hatalomra kerülése óta – kifejezzék elégedetlenségüket Tusk közmédiapolitikájával szemben.
A Bíróság elutasítja a módosításokat.
Tusk fejfájását azonban újabb fejlemény tetézte: az Országos Bírósági Nyilvántartás Kereskedelmi Osztálya (KRS) elutasította a TVP-nél végrehajtott változásokat, elutasítva a TVP új igazgatósági tagjainak a KRS-be való bejegyzésére irányuló kérelmet. A kormány a változtatások jogalapjaként azt hozta fel, hogy a kulturális miniszter jogosult a vezetőségi változtatásokra, mivel ő képviseli az államkincstárt, ezt az érvet azonban a bíróság nem fogadta el.
A bíróság szerint a miniszter nem rendelkezett megfelelő hatáskörrel, és nem használhatta a kereskedelmi jogot a vezetőségi tagok egyoldalú kinevezésére. Duda elnök szerint a bíróság döntése megerősítette, hogy a közszolgálati médiavállalatok felszámolása jogellenes.
A bírósági döntésre reagálva a kulturális minisztérium megjegyezte, hogy a nyilvántartó bíróság határozata ellen még lehet fellebbezni, ami azt jelenti, hogy Sienkiewicz kinevezései továbbra is érvényben maradnak.
Forrás: Euractiv