Dél-Afrika népírtás miatt beperelte Izraelt a Nemzetközi Bíróságon
A Nemzetközi Bíróságon (ICJ) kétnapos nyilvános meghallgatás kezdődik a Dél-Afrika által Izrael ellen indított népirtási perben, mivel a palesztinbarát aktivisták azt remélik, hogy a világbíróság megállíthatja Izrael pusztító gázai katonai hadjáratát.
A Dél-Afrika által benyújtott ügy precedenst teremt, mivel az első a Nemzetközi Bíróságon a Gázai övezet ostromával kapcsolatban, ahol október 7. óta több mint 23 000 embert öltek meg, közülük közel 10 000 gyermeket.
A december 29-én benyújtott kérelmében Pretoria azzal vádolja Izraelt, hogy népirtást követett el, megsértve ezzel az ENSZ 1948-as népirtási egyezményét, amelynek Dél-Afrika és Izrael egyaránt részese. Az egyezményben részes országoknak kollektív joguk van a bűncselekmény megelőzésére és megállítására.
A civilek, különösen a gyermekek nagyszámú meggyilkolása; a palesztinok tömeges elűzése és kitelepítése, otthonaik lerombolása; több izraeli tisztviselő uszító kijelentései, amelyek a palesztinokat kollektívan büntetendő alantas embereknek állítják be, mind népirtásnak minősülnek, és a szándékosságot bizonyítják – állítja Dél-Afrika.
A kereset az élelmiszerblokádot, valamint a terhes nők és csecsemők számára nyújtott alapvető egészségügyi szolgáltatások megsemmisítését is Tel-Aviv “a [palesztinok] mint csoport megsemmisítését célzó” intézkedésként sorolja fel.
A 2,3 millió gázai lakos több mint 85 százaléka október 7 óta kényszerült lakóhelye elhagyására, a segélyszervezetek pedig éhínségre figyelmeztetnek a fokozódó éhínség közepette. A 365 négyzetkilométeres enklávé már 2007 óta izraeli blokád alatt áll.
Izrael tagadja ezeket a vádakat, és ígéretet tett arra, hogy megvédi magát. A Nemzetközi Büntetőbíróságon, egy másik szervnél egy másik ügy is folyik. Míg az NBB büntetőügyekben magánszemélyek ellen folytat eljárást, addig a Nemzetközi Bíróság az államok közötti jogvitákra összpontosít.
Fottás. AlJazeera, fotó: Getty Images