Tusk: “Lengyelország nem fogadja el az EU migrációs paktumát”
Donald Tusk lengyel miniszterelnök kijelentette, hogy kormánya nem fogadja el az Európai Unió által javasolt, migránsok kényszerű áthelyezését célzó mechanizmust, bár kormánya nem fogja megakadályozni a rendszer máshol történő bevezetését.
Az uniós tagállamok, az Európai Parlament és az Európai Bizottság képviselői 2023 végén jutottak megállapodásra a migrációs és menekültügyi paktum főbb politikai elemeiről. A megállapodás értelmében az áttelepítések minimális éves számát országonként 30 000 főben határozták meg, vagy pedig migránsonként 20 000 eurós díjat kell fizetniük azoknak az államoknak, amelyek megtagadják a befogadást.
A migrációs paktum nagy politikai feszültséget kelt Lengyelországban. A korábbi konzervatív (PiS) kormány határozottan ellenezte a politikát, amely a tagállamok számára javasolt mechanizmust tartalmaz, amelynek értelmében a tagállamok vagy befogadják az áttelepített menedékkérőket a “frontországokból”, vagy ehelyett úgynevezett “szolidaritási kifizetéseket” teljesítenek.
Január 3-án Tusk egy kormányzati sajtótájékoztatón kijelentette, hogy kormánya nem járul hozzá semmilyen “kényszerített” áthelyezési mechanizmushoz. “Biztosíthatom Önöket, hogy Lengyelország nem fog illegális migránsokat fogadni semmilyen ilyen mechanizmus keretében” – jelentette ki, hozzátéve, hogy amikor az Európai Tanács elnöke volt, “határozottan ellenezte az úgynevezett kötelező szolidaritást” mint a migránsok számának kezelését szolgáló eszközt.
“Többi között azért, mert amíg én voltam az Európai Tanács vezetője, ez a mechanizmus soha nem valósult meg, és Lengyelország soha nem lesz része egy ilyen mechanizmusnak” – mondta.
Tusk 2014 és 2019 között volt az Európai Tanács elnöke, és ez idő alatt az EU elindította azt a rendszert, amelynek célja a menedékkérők újraelosztása volt a frontországokból más tagállamokba. Ezt a rendszert 2017-ben elvetették, részben azért, mert Lengyelország és Magyarország nem volt hajlandó átvenni a menedékkérők kvótájából. Mindkét országot, valamint a Cseh Köztársaságot később az Európai Bíróság elé állították, mert nem tartották be a követelményeket.
Legutóbbi sajtótájékoztatóján Tusk megtámadta a PiS előző kormányát, amiért az állítólag korrupt vízumkiadási mechanizmuson keresztül migránsok százezreit “engedte be”, amit elődei hevesen tagadtak.
A vízumkiadási rendszert egy parlamenti különbizottság fogja vizsgálni. Az előző PiS-kormány tisztviselői azzal érvelnek, hogy az ügyet már megvizsgálták, és kiderült, hogy kevesebb mint 300 vízumot adtak ki illegálisan. Brüsszelben folytatódnak a tárgyalások a migrációs paktum végrehajtásáról és egy olyan “kiegyenlítő” mechanizmusról, amely arra kényszerítené azokat az országokat, amelyek eddig ellenálltak a migránsok áthelyezésének, hogy arányosan többet fogadjanak be a következő hónapokban.
Forrás: Brussels Signal