Mit hozott 2023 az EU-Kína kapcsolatokban? (1.rész)
A globális politikai és gazdasági környezet jelentős változásokon megy keresztül. Az Európai Unió (EU) és Kína mint a világ két nagyhatalma közötti kapcsolat nemcsak közvetlenül kapcsolódik népeik érdekeihez, hanem szorosan összefügg a világ jólétével és biztonságával is.
A 2023-as év az EU és Kína közötti vezetői találkozó mechanizmus létrehozásának 25. évfordulója, valamint az EU és Kína közötti átfogó stratégiai partnerség létrehozásának 20. évfordulója. Erre az évre visszatekintve a Kína és Európa közötti kétoldalú gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokban elért folyamatos előrelépés hangneme erősödött meg. Ez főként a gazdasági szimbiózis folyamatos és erős rugalmasságának, a kereskedelmi struktúra folyamatos optimalizálásából származó bóknak, a pozitív tendenciát fenntartó üzleti egységek vitalitásának és az együttműködés folyamatos bővítéséből származó lehetőségeknek köszönhető.
I. Rugalmasság: Erős gazdasági szimbiózis
Az elmúlt 20 évben Kína és az EU kereskedelme gyorsan nőtt, így egymás második legnagyobb kereskedelmi partnereivé váltak, és stabil és erős gazdasági szimbiózis alakult ki közöttük. 2023 óta Kína és az EU minden szinten teljes mértékben újraindította a kölcsönhatást, és különböző területeken átfogó párbeszédet és együttműködést folytat. A vezetői szintű csereprogramoktól kezdve a stratégiai, gazdasági és kereskedelmi, digitális, környezetvédelmi és éghajlati, valamint kulturális párbeszédmechanizmusokon át a több mint 70 munkaszintű párbeszédmechanizmusig intézményi keretet hoztak létre a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséhez.
A mindenre kiterjedő és többszintű párbeszéd és együttműködés irányítása alatt a kétoldalú kereskedelem volumene stabil maradt, sőt pozitív tendenciákat mutatott. A Kínai Általános Vámhivatal adatai szerint 2023 januárjától novemberéig a Kína és az EU közötti kereskedelem teljes értéke 5,03 billió jüan (RMB) / 704,2 milliárd euró volt. Ebből 3,22 billió jüan / 450,8 milliárd euró az EU-ba irányuló export és 1,81 billió jüan / 253,4 milliárd euró az EU-ból származó import. Emellett a China State Railway Group Co., Ltd. legfrissebb adatai szerint a Kína és Európa közötti fontos kereskedelmi folyosóként a Kína-Európa vasúti expressz 2023 januárjától novemberéig összesen 16 145 vonatot közlekedtetett és 1,749 millió TEU-t szállított, ami 7%-os, illetve 19%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, és meghaladja a 2022-es teljes szállítási volument.
II. Kiegészítő: A kereskedelmi struktúra folyamatos optimalizálása
A bonyolult és súlyos nemzetközi helyzet közepette a Kína-EU gazdasági és kereskedelmi együttműködés folyamatos szerkezeti optimalizálással folyamatosan fejlődött, erős rugalmasságot és vitalitást mutatva. Jelentős eredményeket értek el olyan területeken, mint a technológia és a zöld iparágak. A Kína és Európa közötti csúcstechnológiai termékek kereskedelmének kölcsönös függősége elmélyült. Az olyan területeken, mint a számítógépes/irodai berendezések, az elektronikus kommunikáció, az elektromechanikai termékek és a vegyi termékek, Kína az EU legnagyobb importforrásává vált. Az elektronikus hírközlés és a műszeripari termékek területén Kína az EU legnagyobb exportpiaca.
A zöld ágazatban – mivel a zöld átalakulás Kína és az EU számára az éghajlatváltozás kezelésében közös fókuszt jelent – gyorsan nőtt a zöld termékek, például a lítium akkumulátorok, az új energiával működő járművek és a fotovoltaikus alkatrészek kereskedelme. A világgazdaság lassú fellendülése és az orosz-ukrán konfliktus által kiváltott energiaválság miatt a pandémiát követő korszakban Kína és az EU hasonló igényei a zöldipar és a tiszta energiát hasznosító technológiák fejlesztése terén hatalmas kiegészítő teret hoztak létre gazdasági és kereskedelmi kapcsolataikban, ami az új körülmények között új szintre emeli a Kína és az EU közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködést.
III. Vitalitás: nagyfokú lelkesedés a vállalati együttműködésben
A gazdasági egységek szempontjából a kínai és az európai vállalatok továbbra is pozitív lendületet mutatnak, és nagy lelkesedést tanúsítanak az együttműködés iránt. Január és 2023 szeptembere között Franciaország és Hollandia, mint az európai befektetések fő forrásai Kínában, 121,7%-kal, illetve 32,6%-kal növelték közvetlen befektetéseiket Kínában az előző évhez képest, ami a kínai befektetések fejlődésébe vetett erős bizalmat mutatja. Az európai vállalatok aktívan részt vettek a főbb kínai kiállításokon is, mint például a Kínai Nemzetközi Import Expo (CIIE), a Kínai Nemzetközi Fogyasztói Termék Expo (CICPE) és a Kínai Nemzetközi Szolgáltatáskereskedelmi Vásár (CIFTS). A kínai vállalatok bizalma és lelkesedése az európai befektetések iránt szintén erős maradt.
Az Európai Unió jelentős tengerentúli befektetési célpont a kínai vállalatok számára, és a fejlett gazdaságok között a legmagasabb a befektetési állomány aránya. A piaci trendeket követő, fejlődő befektetési területek, módszerek és szervezetek ellenére a kínai vállalatok elkötelezettsége az EU piacán való mélyreható részvétel iránt változatlan. Xi Jinping elnök hangsúlyozta, hogy Kína az EU-t kulcsfontosságú partnernek tekinti a gazdasági és kereskedelmi együttműködésben, kiemelt partnernek a technológiai együttműködésben, valamint megbízható partnernek az ipari lánc és az ellátási lánc együttműködésében, a kölcsönös előnyök és a közös fejlődés érdekében. A Kína és az EU gazdasági és kereskedelmi együttműködésének kilátásai továbbra is fennmaradnak.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU