
Ami nem ment az EU-nak, megy Putyinnak: Azerbajdzsán közel áll a békemegállapodáshoz Örményországgal
Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök kétoldalú megbeszélést folytatott Nikol Pashinyan örmény miniszterelnökkel Szentpéterváron.
Azerbajdzsáni tisztviselők szerint az ország közel kerülhet egy békemegállapodáshoz Örményországgal, hogy véget vessenek a több évtizedes konfliktusuknak, miután szeptemberben villámoffenzívát indítottak a Hegyi-Karabah régió ellenőrzésének átvételére.
A döntő katonai előrenyomulással szemben több mint 100 000 ember menekült el a hegyvidéki dél-kaukázusi enklávéból, amely az 1990-es években kitört háborút követően az Örményország által támogatott örmény erők ellenőrzése alatt állt. Az erődemonstráció következtében a régió nagyrészt elnéptelenedett, ami arra késztette Nikol Pashinyan örmény miniszterelnököt, hogy azt állítsa, hogy az előrenyomulás etnikai tisztogatás volt, amit Azerbajdzsán tagadott. Ezt követően a két ország felgyorsította a békemegállapodásról szóló tárgyalásokat a kapcsolatok stabilizálása és egymás határainak elismerése érdekében.
Hegyi-Karabahot nemzetközileg azerbajdzsáni területként ismerik el, de a konfliktus lezárására irányuló erőfeszítéseket megnehezíti, hogy Törökország, Oroszország, Irán, az Egyesült Államok és az EU mindannyian diplomáciai befolyásra törekszenek a stratégiailag kritikus területen. Oroszország jelentős katonai jelenléttel rendelkezik Örményországban. A terület geostratégiai jelentőséggel bír a javasolt “középső folyosó” miatt, az a közlekedési folyosó, amely Közép-Ázsián, a Kaszpi-tengeren és a Dél-Kaukázuson keresztül kötné össze Kínát Európával.
Forrás: The Guardian, fotó: Alexei Danichev/Sputnik/Kremlin pool/EPA