Biodísel: Helyes e az Európai Bizottság eljárása Kínával szemben?
A “zöld dízel” néven ismert biodízel egy megújuló üzemanyag, amelyet különböző növényi és állati olajok metanollal vagy etanollal történő átészterezésével állítanak elő. Környezetbarát, kiváló motorteljesítménnyel, magas üzemanyagminőséggel, változatos nyersanyagforrásokkal és megújuló képességgel büszkélkedhet.
A biodízelt széles körben használják Európában és az Egyesült Államokban. Az Európai Bizottság az iparágat évi 31 milliárd euróra értékeli. 2020-ban az Európai Unió állt a világ biodízeltermelésének élére, 1287 tonna biodízel előállításával, ami a világ termelésének mintegy 30%-át jelenti. Indonézia áll a legnagyobb termelő országként, 2020-ban 815 tonnát állított elő, ami a globális összmennyiség mintegy 19%-át teszi ki. Eközben Kína biodízeltermelése viszonylag szerény marad, 2021-ben 1,5 millió tonnát ér el, amelyből közel 1,1 millió tonnát Európába exportálnak.
A biodízelfogyasztás elsősorban Európára, Amerikára és Délkelet-Ázsiára összpontosul, Európa a globális fogyasztás 47%-át adja. 2022-ben az EU főbb biodízel-beszállítói közé tartozik Argentína, Kína, az Egyesült Királyság, Malajzia, Dél-Korea és Indonézia. Ezek az országok az EU biodízelimportjának 36%-át, 22%-át, 14%-át, 12%-át, 4,98%-át, illetve 4,79%-át tették ki. A Kínából származó behozatal 2022-ben 61%-kal megugrott 2021-hez képest, ami hatással volt az Argentínából és Malajziából érkező szállítások mennyiségére.
2023 augusztusában Brüsszel vizsgálni kezdte, hogy az Indonéziából származó biodízel Kínán és az Egyesült Királyságon keresztül jutott-e be az uniós piacra az uniós vámok megkerülése érdekében. Az adatok azt mutatták, hogy az EU augusztusi vizsgálatát követően Kína teljes exportja csökkent, és novemberben 27 hónapos mélypontra esett. Hollandia, az egyik fő célország, mindössze 60 695 tonnát importált Kínából, ami 40,4%-os csökkenést jelent az előző hónaphoz képest, és 46,8%-os csökkenést az előző év azonos időszakához képest, ami 2021 májusa óta a legalacsonyabb szintet jelenti. Spanyolország importja az októberi 3500 tonnáról nullára zuhant, és jelentősen visszaesett az előző novemberi 18 605 tonnáról. Az uniós országok közül Belgium 10 837 tonnára növelte behozatali mennyiségét, így októberhez képest 181,6%-os, éves összehasonlításban pedig 3,4%-os növekedéssel a második legnagyobb vásárlóvá vált, megelőzve Dél-Koreát.
2023. december 20-án az Európai Biodízel Tanács (EBB) panaszára válaszul az EU dömpingellenes vizsgálatot indított a Kínában gyártott importált biodízel és megújuló dízel behozatalára vonatkozóan.
A vizsgálat a 2022. október 1. és 2023. szeptember 30. közötti időszakra terjed ki, amely során a kínai export új csúcsokra ugrott. Az uniós gyártók azt állítják, hogy ez a kivitel leszorította a megújuló üzemanyagok és a biodízel árát, ami a termelés csökkenéséhez és üzembezárásokhoz vezetett. A vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a Kínából importált biodízelt mesterségesen alacsony áron (dömpingnek nevezett áron) értékesítik-e az EU piacán.
Az Európai Biodízel Tanács (EBB) azt állítja, hogy az “alacsony árú” kínai biodízel beáramlása 2023-ban összeomlást okozott az uniós tagállamok piacain, mivel a helyi biodízel nem tudott versenyezni az ilyen árakkal. Emellett az Európai Hulladékalapú és Fejlett Bioüzemanyagok Szövetsége (EWABA) “csalárd” és “tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal” vádolta a kínai megújuló üzemanyaggyártókat.
Az EU vizsgálata ideiglenes vámokat vethet ki Kínára, ami hatással lehet az EU-ba irányuló kínai biodízelkivitelre. Olyan kulcsfontosságú kínai vállalatok érintettek, mint a Longyan Zhuoyue New Energy Co., Ltd, a Zhejiang Jiaao Enprotech Stock Co., Ltd, a Beijing Haixin Energy Technology Co., Ltd és a Hebei Longhai Bioenergy Co., Ltd.. A dömpingellenes eljárás 2025 februárjáig tarthat, az ideiglenes intézkedések meghozatalára pedig a következő év júniusában vagy hamarabb kerülhet sor. Bármely hivatalos intézkedés visszamenőlegesen alkalmazható lenne 90 nappal az ideiglenes intézkedések végrehajtása előtt.
A kínai kereskedelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy az EU a legnagyobb biodízel-fogyasztó, és hogy a kínai behozatal hogyan elégíti ki a keresletet, miközben segíti a környezetvédelmi célokat. Mind Kína, mind az EU rendelkezik szinergiákkal az olyan zöld iparágakban, mint a biodízel, ami lehetőséget kínál az együttműködésre. A szorosabb együttműködés mindkét fél számára előnyös, támogatja az EU zöld menetrendjét, és segíti a globális éghajlatváltozási erőfeszítéseket.
Azzal kapcsolatban, hogy az EU 2008 óta számos országból – többek között az USA-ból, Kanadából, Indonéziából és Argentínából – származó biodízel ellen hozott kereskedelmi intézkedéseket, Shu Jueting, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője kiemelte Kína álláspontját a kereskedelmi jogorvoslati eszközökkel való visszaélésekkel szemben, valamint a protekcionista intézkedésekkel szembeni ellenállását. Kína szorosan figyelemmel fogja kísérni az EU további lépéseit.
A Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban (CCCEU) már a vizsgálat bejelentését követően aggodalmának és erős elégedetlenségének adott hangot, különösen az Európai Bizottság azon döntésével kapcsolatban, hogy a biodízel “rendes értékének” megállapításához a kínai belföldi árak helyett a “helyettesítő országok” árait használja.
Forrás: Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban (CCCEU)