Korrupt Európai parlamenti képviselők a Mikulás fekete listáján
Az Európai Parlament huszonhét képviselője kaphat virgácsot a Mikulástól idén karácsonykor. A csalástól és a kenőpénzektől kezdve a zaklatáson át az álhírek terjesztéséig egyetlen politikai csoportot sem kíméltek meg. Az Euractivnak adott exkluzív kommentárjában (itt nincs értelme a névtelenségnek, ugye?) a Mikulás elítélte az idei listán szereplő személyeket, és aggodalmát fejezte ki a feljegyzett incidensek súlyossága és száma miatt.
Az olasz Lara Comit (Forza Italia/EPP) október 2-án Milánóban négy év és két hónap börtönbüntetésre ítélték a több mint 60 vádlottat felvonultató per után, mert kenőpénzeket fogadott el Lombardiában. Korábban, 2019-ben házi őrizetbe helyezték az Európai Parlamentben elkövetett korrupciós vádak miatt.
Álvaro Amaro (PSD/S&D) portugál képviselőt áprilisban három és fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, és 25 000 euró megfizetésére kötelezték, amiért 2007 és 2011 között, amikor Gouveia önkormányzat polgármestere volt, hivatali visszaéléseket követett el a köz- és magánszféra közötti partnerségekkel kapcsolatban – ami még ugyanabban a hónapban lemondásához vezetett.
Milan Uhríkot (Republika/NI/szélsőjobboldal), Szlovákiát márciusban arra kötelezte egy bíró, hogy nyilvánosan kérjen bocsánatot, amiért a COVID-19 járvány idején álhíreket terjesztett egy orvosról a Facebookon, azzal vádolva őt, hogy a kormány fizetett neki azért, hogy a “korlátozó” politikáját népszerűsítse.
Monica Semedo (DP/Renew, jelenleg független), Luxemburg, az Európai Parlament áprilisban szankciókat szabott ki, miután a munkatársai zaklatásról szóló vádakkal illették.
Mónica Silvana Gonzales (PSOE/S&D), Spanyolország) januárban szankciókat kapott az Európai Parlamenttől, mert pszichésen zaklatta az asszisztenseit. Anne-Sophie Pelletier-t (La France Insoumise / A baloldal) decemberben kizárták a pártjából, miután 13 különböző bejelentés érkezett parlamenti asszisztensek zaklatásáról.
Pernille Weiss (DKT/EPP) pártja kizárta a 2024-es európai uniós választásokon való újbóli indulásból, miután egy belső vizsgálat parlamenti asszisztenseivel szembeni zaklatási eseteket tárt fel.
A lett Nils Ušakovs (Saskana/S&D) és Andris Ameriks (GKR/S&D) elveszíti mentelmi jogát a lett korrupcióellenes hivatal által felhozott vesztegetési és csalási vádak miatt. Állítólag kenőpénzeket kaptak a közszállítási szerződések odaítéléséből, amikor Riga élén álltak.
A lengyel Beata Mazurek, Tomasz Poręba (PiS/ECR) és Beata Kempa, Patryk Jaki (Suwerenna Polska/ECR) mentelmi jogát novemberben felfüggesztették, és Varsóban büntetőeljárás indul ellenük migránsok elleni gyűlöletbeszéd miatt, amiért a 2018-as lengyelországi helyhatósági választások idején egy videót terjesztettek.
A román Christian Terhesch (PNCR/ECR), a dán Anders Vistisen (Dansk Folkepartei/ID) és az olasz Isabella Adinolfi (Forza Italia/EPP) három képviselőtársa májusban feljelentette Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke előtt gyűlöletbeszéd miatt, miután a transzszexuális nőket “férfi perverzeknek” nevezte, és megerősítette, hogy a transznemű nők létezésének jogi elismerése “a legnagyobb veszélyt jelenti a nőkre nézve”, az iszlámot okolta a nők elleni erőszakért, és a muszlimokat tette felelőssé “számos gyilkosság és nemi erőszak példájáért”.
Alexis Georgoulis (volt Syrzia/ A baloldal), Görögország, a 2020-ban elkövetett állítólagos nemi erőszak miatt Belgiumban várja a tárgyalását, miután júniusban az Európai Bizottság egyik tisztviselőjének panaszai nyomán megszűnt a parlamenti mentelmi joga.
Maria Spyraki (Új Demokrácia/EPP), Görögország, júniusban felfüggesztette mentelmi jogát, mivel az EU ügyészsége nyomozást folytat ellene, mivel állítólag csalást követett el parlamenti juttatásainak kezelésével és akkreditált asszisztensei javadalmazásával kapcsolatban.
Vizsgálat alatt álló zaklatás: José Ramon Bauzá (Ciudadanos/Renew) (Spanyolország) ellen az Európai Parlament vizsgálatot folytat, mert állítólagosan zaklatta asszisztenseit.
A lengyel Włodzimierz Karpińskit (KO/EPP), Donald Tusk volt miniszterét novemberben ki kellett engedni a börtönből, mert állítólag több mint 1 millió eurós kenőpénzt fogadott el egy szemétszállítási szerződésre pályázó cégtől, hogy elődje lemondását követően elfoglalhassa európai parlamenti képviselői posztját.
Karolin Braunsberger-Reinholdot (CDU/EPP) (Németország) pártja megakadályozta, hogy márciusban újra induljon az uniós választásokon, mivel azzal vádolták, hogy egy borászati túra során szexuálisan viselkedett egy asszisztenssel szemben.
Esetleg pajkos
Mick Wallace (Függetlenek/Baloldal) (Írország) februárban került a címlapokra, amikor kiderült, hogy írországi parlamenti képviselőként és 2019 óta brüsszeli EP-képviselőként nem jelentett be havi 1 és 499 euró közötti összeget borbár-üzletekben dolgozó “tanácsadóként”.
A litván Viktor Uspaskichast (Darbo partija/NI) júliusban dezinformáció finanszírozásával vádolták meg, mivel anyagilag támogatott egy online portált, amely számos álhírnek és összeesküvés-elméletnek adott otthont, többek között a COVID-19-ről és Ukrajnáról.
José Ramon Bauzá (Ciudadanos/Renew) ismét felbukkan a listán, mivel júniusban vitákba keveredett, miután nyilvánosságra került, hogy csak egy hónappal a Qatargate kirobbanása után késve jelentett be érdekcsoportok által szponzorált utazásokat.
A német Engin Eroglu (Freie Wähler/Renew), a szlovén Franc Bogovič (SLS/EPP), a lett Andris Ameriks (GKR/S&D) és a lengyel Tomasz Poręba (PiS/ECR) 2023 elején, a Qatargate után, be nem jelentett azerbajdzsáni utazásaikkal kerültek a címlapokra, ami kérdéseket vetett fel a harmadik országok által gyakorolt befolyással kapcsolatban.
Maximilian Krah (AfD/ID), Németország, az AfD vezető jelöltje a közelgő uniós választásokon, októberben kiderült, hogy gyanús kapcsolatai vannak Kínával, miután fokozott Kína-barát álláspontot képviselt, míg az ID három hónapra felfüggesztette a tagságát, mert februárban manipulált egy PR-szerződést a képviselőcsoport számára.
Clara Ponsatí (Juns/NI) spanyol állampolgárt márciusban vették őrizetbe Barcelonában, engedetlenség vádjával, miután éveken át kerülte a letartóztatási parancsot, amiért részt vett a 2017-es katalán illegális népszavazás megszervezésében. Órákkal később elengedték, miután nem volt hajlandó válaszolni a bíró kérdéseire.
A német Manuela Ripát (ODP/Zöldek) októberben kilenc munkatárs és három gyakornok vádolta meg pártjának írt névtelen levelében zaklatással, hivatalos vádat nem emeltek ellene.
A német Christian Ehler (CDU/EPP) és a dán Pernille Weiss (DKT/EPP) részt vettek abban, hogy az Európai Parlament STOA (az Európai Parlament nem politikai titkársága, amelynek feladata, hogy tudósokat bízzon meg tanulmányok készítésével a weboldalon, ellentmondásos és rejtélyes módon visszavont egy jelentést, ami a gyógyszerlobbi indokolatlan befolyásának kérdését vetette fel.
Forrás: Euractiv, fotó: EPA