Légy liberális, megjutalmaznak! Az Európai Bizottság 111 milliárd eurónyi pénzeszközt szabadított fel Lengyelországnak
Most feketén fehéren kiderült, az Európai Bizottság eddig politikailag zsarolta Lengyelországot. Most bezzeg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke megerősítette, hogy a Bizottság kész elállni az előző lengyel konzervatív (PiS) kormánynak szabott feltételektől annak érdekében, hogy feloldja a 111 milliárd eurós posztpandemikus és kohéziós alapok zárolását.
December 14-én Johannes Hahn költségvetési és igazgatási biztos a Reutersnek nyilatkozva elmondta, hogy az EB “megtalálja a módját” a pénz rendelkezésre bocsátásának. Von der Leyen december 15-én megerősítette ezt, amikor találkozott Donald Tusk új lengyel miniszterelnökkel, hogy aláírja a Varsónak szánt 59,8 milliárd eurós posztpandemikus és energiaátalakítási alapból származó finanszírozás első részletét.
Az Európai Bizottság döntése egyúttal megszünteti az 51 milliárd eurós lengyel kohéziós alapokra vonatkozó úgynevezett “feltételességi mechanizmus” veszélyét, ami azt jelenti, hogy az ország 111 milliárd eurós uniós finanszírozása gyakorlatilag felszabadult.
Lengyelország idén 5 milliárd euró értékű uniós pénzügyi támogatás előlegét kapja meg. Varsó további 7 milliárd euró kifizetését kérte azzal az indokkal, hogy Tusk meggyőzte von der Leyent arról, hogy Lengyelország hajlandó lépéseket tenni “a jogállamiság helyreállítása” érdekében.
“Üdvözlöm az Ön elkötelezettségét, hogy a jogállamiságot kormánya napirendjének élére helyezi” – mondta Tusknak. Az EK-tól kapott, általa “karácsonyi ajándéknak” nevezett ajándékot elfogadva Tusk kijelentette, hogy Lengyelország újjáépíti a demokratikus intézményeket, és aktívabb szerepet fog játszani Európában.
“Folytatás következik” – írta a közösségi médiában.
Az Európai Parlamenttel együtt az EB is bírálta Lengyelországot az abortusz korlátozására irányuló politikája és az LMBT+ közösséggel szembeni állítólagos ellenséges magatartása miatt. Mindkét testület reményét fejezte ki, hogy az új varsói kormány mindezekben a kérdésekben előzékenyebb lesz.
Tusk koalíciós kormányát korlátozza az a tény, hogy együtt kell működnie Andrzej Duda elnökkel, a PiS támogatójával, akinek hatalmában áll megvétózni a törvényhozást, és blokkolni az igazságügyi és diplomáciai kinevezéseket.
Valószínűleg az alkotmánybíróság is visszafogja majd, amely tele van a PiS nyolcéves kormányzása alatt kinevezett bírákkal. A lengyel központi bank vezetője, Adam Glapinski határozottan ellenzi, hogy Lengyelország belépjen a közös európai valutába – ez egy másik kényes kérdés.
Az uniós források zárolásának feloldásával az új kormánynak van valami pozitívum, amit bemutathat az őt támogatóknak, és ami hosszabb távon enyhítheti a költségvetési nyomást és fellendítheti a növekedést.
Ez még jelentősebb lehet, mivel az ország a jövő év első felében tartandó helyi és európai parlamenti választásokra, valamint a 2025 tavaszán esedékes elnökválasztásra készül.
Forrás: Brussels Signal