A Tanács és a Parlament megállapodást kötött a villágon első mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályokról
A Tanács elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói háromnapos “maratoni” tárgyalásokat követően ideiglenes megállapodásra jutottak a mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó harmonizált szabályokról szóló javaslatról, az úgynevezett mesterséges intelligenciáról szóló jogi aktusról. A rendelettervezet célja annak biztosítása, hogy az európai piacon forgalomba hozott és az EU-ban használt mesterséges intelligenciával működő rendszerek biztonságosak legyenek, és tiszteletben tartsák az alapvető jogokat és az uniós értékeket. A mérföldkőnek számító javaslat célja továbbá, hogy ösztönözze a mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházásokat és innovációt Európában.
A kompromisszumos megállapodás egy horizontális védelmi szintet ír elő, beleértve a magas kockázati besorolást is, annak biztosítása érdekében, hogy az olyan mesterséges intelligenciával működő rendszerek, amelyek valószínűleg az alapvető jogok súlyos megsértését vagy más jelentős kockázatot hordoznak, ne kerüljenek a rendszerbe. A csak korlátozott kockázatot jelentő mesterséges intelligenciával működő rendszerekre nagyon enyhe átláthatósági kötelezettségek vonatkoznának, például annak közzététele, hogy a tartalom mesterséges intelligencia által generált, hogy a felhasználók megalapozott döntést hozhassanak a további felhasználásról.
A magas kockázatú mesterséges intelligenciával működő rendszerek széles köre engedélyt kapna, de az uniós piachoz való hozzáférésükhöz bizonyos követelmények és kötelezettségek lennének előírva. Ezeket a követelményeket a társjogalkotók pontosították és kiigazították oly módon, hogy technikailag megvalósíthatóbbak és az érdekeltek számára kevésbé megterhelő legyen a megfelelésük, például az adatok minősége tekintetében, vagy a kkv-k által a magas kockázatú mesterséges intelligenciával működő rendszereik követelményeinek való megfelelés bizonyítása érdekében elkészítendő műszaki dokumentációval kapcsolatban.
Mivel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos rendszereket összetett értékláncokon keresztül fejlesztik és terjesztik, a kompromisszumos megállapodás olyan változtatásokat tartalmaz, amelyek tisztázzák az említett láncok különböző szereplőinek, különösen a mesterséges intelligenciával kapcsolatos rendszerek szolgáltatóinak és felhasználóinak felelősségét és szerepét. A megállapodás tisztázza továbbá az AI-törvény szerinti felelősségek és a más jogszabályok, például a vonatkozó uniós adatvédelmi vagy ágazati jogszabályok alapján már meglévő felelősségek közötti kapcsolatot.
Forrás: European Council, fotó: Bing Image Creator