Törökország Athénon keresztül közeledik újra az EU-hoz
Görögország és Törökország csütörtökön egy sor dokumentumot írt alá, amelyekben megerősítik kölcsönös akaratukat, hogy új lapot nyitnak problémás kapcsolataikban, és a pozitív napirendre összpontosítanak.
Athéni diplomáciai körök úgy értelmezték Recep Tayyip Erdoğan török elnök új, mérsékelt álláspontját, mint kísérletet a Nyugat újbóli közeledésére a kulcsfontosságú külpolitikai kérdésekben – például Oroszország ukrajnai háborúja és az izraeli-Hamász háború – a közelmúltban kialakult nézeteltérések után.
Az elmúlt években a Görögország és Törökország közötti kapcsolatok nem voltak könnyűek, és Athén nyomására gyakran kerültek az EU napirendjének élére. Ankara megkérdőjelezte az Égei-tengeren található görög szigetek szuverenitását, és kormánytisztviselők még “éjszakai háborúval” is fenyegetőztek. Erdoğan 2022 májusában azt mondta, hogy Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök számára “nem létezik”.
Az uniós magas szintű találkozók több következtetésében is figyelmeztették az uniós vezetők Törökországot – amelynek EU-csatlakozási tárgyalásait befagyasztották -, hogy de-eszkalálódjon és térjen vissza a párbeszédhez. A zavargások azonban tavaly nyáron drasztikusan de-eszkalálódtak, miután Erdoğan és Mitsotakis diadalmaskodott az országos választásokon, amelyek szinte egybeestek.
Kihasználva a biztos kormánytöbbséget, a két ország most a közeledést tervezi, hogy fordítson a lapokon.
Forrás: Euractiv