Izrael számára bezárul a lehetőség ablaka
A hétnapos gázai tűzszünet, amelynek során 105 izraeli túszt és 240 palesztin foglyot engedtek szabadon, már nagyon régen volt. Ismael al-Thawabteh, a Hamász vezette Gázai övezet kormányzati médiahivatalának főigazgatója tegnap azt mondta, hogy 24 óra alatt több mint 700 palesztint öltek meg, míg az egészségügyi minisztérium később azt közölte, hogy “az elmúlt órákban” 316-an haltak meg. A legsúlyosabb támadások az övezet déli részén fekvő Khan Younis városában és környékén voltak.
A várostól délkeletre fekvő területeken élő embereket az izraeli hadsereg felszólította, hogy hagyják el a várost, nyilvánvalóan előkészítve az utat a szárazföldi behatoláshoz. “Amint a tűzszünet megszűnt, egyértelmű volt, hogy a hangsúly mostantól a déli területekre, és különösen Khan Younisra fog összpontosulni” – mondta Dan Sabbagh. “Izrael úgy véli, hogy a Hamász vezetése ott rejtőzködik”. Izrael politikai és katonai vezetése azzal érvel, hogy ha sikerül megölniük a Hamász magas rangú parancsnokait, akkor jelentős lépést tesznek a szervezet összeomlásának kikényszerítése felé.
A konfliktus első szakaszában Izrael támadásai korlátozott diplomáciai nyomást váltottak ki szövetségesei részéről; a legjelentősebb, hogy az Egyesült Államok kevés gyakorlati korlátot szabott támogatásának, bár elítélte a civil életek elvesztését. Most már határozottabban lép fel a polgári áldozatok elkerülése érdekében. De még nem világos, hogy ez mennyire fogja befolyásolni Izrael stratégiáját.
Az ENSZ humanitárius ügynöksége, az OCHA szombaton közölte, hogy már mintegy 1,8 millió palesztin kényszerült lakóhelye elhagyására, ami a Gázai övezet lakosságának közel 80%-a. (Hozzátette, hogy “a pontos számbavétel kihívást jelent”.) Az ENSZ menekültügyi főbiztosa, Filippo Grandi a BBC-nek azt mondta, hogy a gázai embereket “egyre inkább egy amúgy is nagyon szűk terület szűk sarkába szorítják”. És annak ellenére, hogy a szünet alatt megnövekedett a Gázába beengedett segélyek száma, a szállítmányok még mindig eltörpülnek a szükségletek mellett.
Forrás: The Guardian