
“A tét egyre nagyobb,” üzeni Orbán Viktor Charles Michelnek
Magyarország miniszterelnöke Charles Michelnek, az EU Tanácsának vezetőjének írt levelében azzal fenyegetőzik, hogy a közelgő ukrajnai tárgyalások félresiklanak, ha a vezetők nem egyeznek bele, hogy stratégiai megbeszélést folytassanak a Kijevvel kapcsolatos politikájukról.
A tét egyre nagyobb: Orbán Viktor azt üzeni Charles Michelnek, hogy egy ilyen megbeszélés “sürgős”, tekintettel az ukrajnai harctéri helyzetre, és hozzáteszi, hogy addig nem születhet döntés a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatásról vagy további oroszországi szankciókról, amíg a vezetők nem járulnak hozzá ehhez a “stratégiai megbeszéléshez”.
Washingtoni nézőpont: Orbán Viktor az Ukrajnának nyújtott európai támogatást az Egyesült Államokhoz köti, és azt kérdezi, hogy indokolt-e a további támogatás, ha Washington megvonja a Kijevnek nyújtott támogatást. “Természetesnek vehetjük-e az Egyesült Államok folyamatos támogatását? Hogyan képzeljük el Európa biztonsági architektúráját a háború után?” – tette fel a kérdést. kérdezi Orbán Viktor a levélben.
A magyar államfő fokozza a feszültséget, mivel igyekszik a lehető legnagyobb befolyást szerezni a Brüsszellel fennálló patthelyzetben a Magyarországnak szánt 13 milliárd eurós uniós támogatással kapcsolatban, amelyet jelenleg a Bizottság jogállamisági reformokról szóló döntéséig blokkolnak. Egy uniós diplomata szerint Magyarország minden Ukrajnával kapcsolatos döntést “csapdába ejtett” a vétóval való fenyegetéssel.
Van e másik, egy járható út?
Egyes országok már most arról beszélnek, hogyan lehetne megkerülni Magyarországot abban az esetben, ha Budapest úgy dönt, hogy vétójogát használja Ukrajnával szemben, többek között a katonai segélyekről szóló kétoldalú megállapodásokkal. A diplomata azonban azzal érvelt, hogy az ilyen lépések aláásnák az EU egységét, és elhamarkodottnak tűnhetnek.
Annak ellenére, hogy Orbán Viktor azt állítja, hogy az EU nem folytatott stratégiai megbeszéléseket az ukrajnai eredményekről, számos dokumentum és gondolatmenet létezik – köztük az európai diplomáciai kar Jacopo Barigazzi által látott tervezete, amely az EU biztonsági kötelezettségvállalásait vizsgálja Ukrajnával szemben.
Továbbra sem kap pénzt Magyarország
Közben az európai parlamenti képviselők kedden Strasbourgban megvitatták, hogy Magyarország milyen eredményeket ért el a jogállamiságot és az igazságszolgáltatás függetlenségét fenyegető veszélyek leküzdésében, és sürgették a Bizottságot, hogy addig ne adja ki a befagyasztott pénzeszközöket, amíg Budapest nem teljesíti az összes feltételt.
Számos képviselő aggodalmát fejezte ki a Bizottság azon híresztelt tervével kapcsolatban, hogy a pénzt az Ukrajnának nyújtott támogatásért cserébe felszabadítaná Magyarországnak, amit aggasztónak ítéltek. Didier Reynders igazságügyi biztos azonban megnyugtatta, hogy “a szükséges változtatások hiányában nem folyik majd pénz”.
Forrás: Politico Fotó:Getty Images