Az atomenergia reneszánsza: Belgium, Olaszország, Románia és az USA összefogott a kis moduláris reaktorok fejlesztésének fellendítése érdekében
Öt belga, román, olasz és amerikai ipari és kutatási szereplő szeretné felgyorsítani a kis moduláris reaktorok (SMR) fejlesztését – olvasható az öt ország között szerdán aláírt egyetértési nyilatkozatban.
A román és belga RATEN és SCK CEN nukleáris kutatóközpontok, az Ansaldo Nucleare olasz nukleáris vállalat és az ENEA mérnöki és energetikai kutatási és fejlesztési ügynökség az amerikai Westinghouse Electric Companyval közösen megállapodtak abban, hogy konzorciumot hoznak létre az Európában kereskedelmi forgalomba hozható ólomhűtéses gyorsreaktorokkal működő SMR-ek kifejlesztése érdekében.
A megállapodást Alexander De Croo belga miniszterelnök, Klaus Iohannis román elnök, valamint a belgiumi olasz és amerikai nagykövetség képviselői jelenlétében írták alá. Az együttműködés “az ólomgyorsreaktor-technológia demonstrációjával kezdődik, bemutatva a benne rejlő lehetőségeket” – áll az SCK CEN sajtóközleményében. Hozzátették, hogy az első belga ólomhűtéses SMR-modell 2035-40 körül készül el.
“Belgium az Egyesült Államokkal, Romániával és Olaszországgal szövetkezik az SMR-ek piacra dobása érdekében, hogy tiszta és olcsó energiát biztosítsanak. Most van itt az ideje, hogy vezető szerepet vállaljunk a globális felmelegedés elleni küzdelemben” – mondta De Croo az X-en. Bár a belga kormány nem egységes a nukleáris kérdésben, megbízta az SCK-t az innovatív SMR-ek tanulmányozásával, és tavaly 100 millió eurót adott a kutatásra.
“Ez az keresés sikeresnek bizonyult, és az ólomalapú nukleáris technológiák fejlesztési programjaira támaszkodott, amelyeket az elmúlt években több vezető szervezet hajtott végre. Öt ilyen szervezet fogott össze erre az ambiciózus projektre” – olvasható a sajtóközleményben.
Az SCK szerint az ólomhűtéses kiserőművi reaktorok “nagyon robusztus biztonsággal rendelkeznek, és a zárt üzemanyagciklussal kapcsolatos megközelítésben előnyük a hatékonyabb nukleáris üzemanyag-felhasználás és a hosszú élettartamú radioaktív hulladékok csökkentése”.
Forrás: Euractiv