Görögország súlyos bírságokat szabott ki multinacionális vállalatokra az aránytalan áremelések miatt
A görög konzervatív kormány 2 millió eurós bírságot szabott ki két multinacionális vállalatra tisztességtelen, túlzott haszonkulcsok miatt, miközben az alapvető termékek növekvő árai miatt egyre nagyobb a közvélemény haragja, ami súlyos politikai következményekkel jár a kormányzó Új Demokrácia pártra (EPP) nézve.
Az athéni kormány az ellenőrzéseket követően úgy döntött, hogy 1 millió eurós bírságot szab ki a Procter & Gamble Greece Limited és az Elais Unilever Hellas SA vállalatokra.
Konstantinos Skrekas görög fejlesztési miniszter ezt így kommentálta: “Senki sem áll a törvények felett”.
“Az infláció, és különösen a kapzsiság inflációjának kezelése elsősorban a társadalmi felelősségvállalás, de a társadalom kohéziójának biztosítása is. Az ellenőrzések folytatódni fognak, és a bírságokat habozás nélkül kiszabjuk” – jegyezte meg.
A vállalatok megkérdőjelezik a bírság kiszámításának módszertanát, mondván, hogy nem vették figyelembe a kiskereskedelmi piac működésének és a számviteli előírásoknak a kulcsfontosságú paramétereit.
A helyi sajtó arról számolt be, hogy a görög hatóságok most több vállalatot vizsgálnak, és várhatóan a hét végéig további bírságokat szabnak ki.
Az ellenőrzések mellett a kormány az úgynevezett “Market Pass”-ot, egy olyan utalványt is biztosított, amely egyes polgároknak segít fedezni az élelmiszer-vásárlások költségeinek egy részét.
Az intézkedés kiváltotta az ellenzéki pártok kritikáját, akik túl kevésnek, valamint felületesnek minősítették, tekintve, hogy nem kezeli a fő problémát, egyes multinacionális vállalatok tisztességtelen profitszerzési gyakorlatát.
Eközben az emelkedő árak politikai fejfájást okoznak a kormánynak.
Az Alco által végzett és az Alpha tévécsatornán hétfőn közzétett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 46%-a állította, hogy a kormány intézkedései “egyáltalán nem segítenek”, míg 33% szerint az intézkedéseknek csekély pozitív hatása van.
Forrás: Euractiv