Világszerte szétszakad a baloldal Izrael miatt
Amikor október 7-én a Hamász támadói 1400 civilt öltek meg egy sor borzalmas támadás során, a nyugati politikusok megdöbbenésüknek adtak hangot, és támogatásukról biztosították Izraelt. Ám ahogy a gázai konfliktus kibontakozott, és az izraeli erők palesztinok ezreit ölték meg, ez a politikai konszenzus megtört. Nyugaton a politikai spektrum baloldalán álló politikusok küzdenek a legjobban a tovatűnő egység megtartásáért.
Az Egyesült Államokban Joe Bidenre nyomást gyakorolnak a muszlim szavazók, akik árulásnak tekintik Izrael melletti kitartó támogatását. Az Egyesült Királyságban Keir Starmer – aki a következő munkáspárti miniszterelnöki posztra pályázik – eddigi legsúlyosabb próbatételével néz szembe a pártján belüli elkeseredett viták közepette.
Spanyolországban Pedro Sánchez egy baloldali koalíció létrehozásával próbál megkapaszkodni a hatalomban. Hollandiában pedig a háború miatt a baloldali szövetség kampánya zátonyra futott a még ebben a hónapban esedékes választások előtt.
Eddig két döntő feszültségi pont osztotta meg a baloldalt: a tűzszünet mellett érveltek, amely lehetővé tenné a segélyek bejutását Gázába és a civilek távozását, valamint az, hogy a vezetők meddig menjenek el Izrael bírálatában. Miközben a baloldali pártok vezetői megpróbálnak egy vékony határvonalon mozogni, sokan a soraikban sokkal keményebben bírálják Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök gázai katonai műveleteit, és sokkal élesebben követelik a tűzszünetet.
“A baloldal globálisan továbbra is határozottan háborúellenes” – mondta Elham Fakhro, a Chatham House munkatársa. “Amit ma látunk, az emlékeztet a 2003-as iraki háború elleni mozgósításra és a populista érzelmek és a baloldali döntéshozók politikája közötti megosztottságra, ami végül évekig a választásokba került nekik. A baloldali vezetőknek meg kell érteniük a hasonlóságokat, a háborúellenes érzelmek erejét a terepen, és ennek megfelelően kell cselekedniük.”
Forrás: Politico