
A lengyel elnök lassítja az új kormány kinevezését

A lengyelek többsége úgy véli, hogy Andrzej Duda elnöknek Donald Tuskot kellene kineveznie a következő miniszterelnöknek – derül ki egy kedden a lengyel médiában közzétett felmérésből, mivel a kormányzó Jog és Igazságosság párt (PiS, ECR) kifogyni látszik a koalíciós kormányalakítás lehetőségeiből.
Bár az október 15-i parlamenti választásokon a PiS végzett az élen, Tusk polgári koalíciója (KO, EPP) a centrista Harmadik Út (Renew/EPP) szövetséggel és a baloldallal (S&D) együtt több mint 54%-ot szerzett, és 248 mandátummal többséget szerzett a 460 fős szejmben, a parlament alsóházában.
Most Andrzej Duda elnökön a sor, hogy megnevezze az új miniszterelnököt. A múlt heti konzultációk után Duda azt mondta, hogy két “komoly jelölt” van a posztra: Mateusz Morawiecki, a PiS jelenlegi miniszterelnöke és Donald Tusk, a KO ellenzéki vezetője.
Tuskot valóban a lengyelek mintegy 40,4 százaléka tekinti a leendő kormányfőnek – derül ki a United Surveys közvélemény-kutató legújabb felméréséből, amelyet az RMF FM magánrádió és a Dziennik Gazeta Prawna számára készített. Ezzel szemben a megkérdezettek 30,2 százaléka szerint Morawieckit kellene kinevezni.
Mintegy 17,9 százalék szerint a Duda által említett két jelölt közül másnak kellene lennie, míg 11,5 százaléknak nincs egyértelmű véleménye.
Az új kormány kinevezését Duda várhatóan november 13-án, az új parlament első ülésén teszi meg.
Ennek ellenére sok ellenzéki politikus úgy véli, hogy az elnök szándékosan elhúzza a folyamatot, hogy a PiS-nek esélyt adjon a többség kialakítására, ezt az érvet Ryszard Legutko, a PiS képviselője határozottan elutasítja.
“Az elnök az alkotmány szerint jár el” – mondta Legutko kedden az Euractiv.pl-nek, az ellenzék vádjaira reagálva.
Jarosław Kaczyński pártja számára a legjobb megoldás az lenne, ha koalícióra lépne a centrista Lengyel Néppárttal (PSL, EPP), a Harmadik Út szövetség tagjával. Władysław Kosiniak-Kamysz, a PSL vezetője azonban egyértelművé tette, hogy pártja inkább más ellenzéki pártokkal működne együtt, mint a PiS-szel.
Mindazonáltal, ha a PiS szövetségre lépne a PSL-lel, az újabb példája lenne a néppárti és az ECR-frakciók nemzeti szintű együttműködésének, amely Csehországban és Olaszországban sikeresnek bizonyult.
Következésképpen a PiS állítólag megpróbál magával rántani néhány újonnan megválasztott ellenzéki törvényhozót, jelentette az Euractiv a hét elején. Morawiecki szerint a pártnak eddig hat képviselőt sikerült maga mellé állítania.
A PiS nyolcéves hatalma alatt számos ellentmondásos reformot hajtott végre, amelyek miatt a párt konfliktusba került az Európai Bizottsággal, amely azzal vádolta a pártot, hogy aláássa az igazságszolgáltatás függetlenségét, a média szabadságát és a nők jogait.
Tusk a múlt héten Brüsszelbe látogatott, ahol bejelentette, hogy hatalomra kerülése után Varsó ismét csatlakozik az EU főáramához.
Tusk korábban 2007 és 2014 között a PSL-lel koalíciós kormányban miniszterelnök volt, majd 2014 végén az Európai Tanács elnöke lett.
Forrás: Euractiv